Imrich Finka
Medzi nezabudnuteľné osobnosti patril pán Imrich Finka z Lutily, ktorý sa venoval včeláreniu od rannej mladosti až do svojej smrti. Na včelnici v Jelšinách mával umiestnených až 80 rodín včelstiev a moderný včelín. Bol veľmi pedantný, o každej rodine si viedol detailné poznámky, sám si vyrábal úle vlastných rozmerov. Rámiková miera sa miestne nazývala aj tzv. “Finkova miera”. Rád experimentoval a uvádzal do praxe nové metódy ako napríklad dvojmatkové včelárenie. Umenie včelárenia si nenechával len pre seba, ale svojím priateľským vystupovaním a odbornými radami ho rozširoval ďalej. A tak priviedol k včelám viac nadšencov, medzi ktorými bol aj miestny pán farár Štefan Flimel. Veľa priateľov včelárov s vďakou spomína, ako im pán Finka podaroval prvý roj, poradil a pomohol v začiatkoch a tak po sebe zanechal to najcennejšie čo včelár môže zanechať: novú generáciu nasledovníkov ktorí dodnes včelária.
Vincent Kováč
Pán Vincent Kováč, pochádza z malej dedinky na južnom Slovensku “Bodzianske Lúky” v Komárňanskom okrese. Včeláreniu sa venuje od svojej mladosti. Do Svätého Kríža nad Hronom ho zaviala práca v závode SNP, kde sa aj oženil a žije dodnes. Svoje včely najskôr umiestnil do Prochota (1958), neskôr hľadal bližšie miesto od Žiaru a napokon ho našiel v Lutile. Miesto pre jeho včely mu poskytol pán Jozef Dragošek, kolega z práce a dobrý priateľ vo svojej záhrade tzv.“Hrnčiarni”. Neskôr, asi v roku 1963, si pán Kováč vybavil na miestnom JRD, povolenie umiestniť včely do Jelšín, kde prichádza ako prvý a v zarastenej trnine vyklčoval miesto pre svoje úle. K pánovi Kováčovi sa začali pridávať postupne ďalší včelári z Lutily Jozef Véber, Jozef Nárožný, Imrich Finka, Ján Kanina, František Pinka, Imrich Véber, Ján Puskajler. Takto sa začala písať história včelárskej oblasti Jelšiny. Tu vyrástlo mnoho včelínov, ktoré dnes už skôr pripomínajú skanzen, ale nám pripomínajú aj zlaté časy včelárenia. Po mnohé roky spájalo ľudí v Jelšinách okrem včelárstva aj poľovníctvo, či spoločné pracoviská v ZSNP, ale to hlavné bolo úprimné priateľstvo. Pán Kováč do dnešných dní v Jelšinách včelári a je oporou pre ostatných včelárov, ktorým odovzdáva cenné skúsenosti.
Jozef Gontko
Častokrát sme sa pozerali na svet očami pána Gontku, keď jeho fotografie dopĺňali texty závodných novín. Pán Gontko si však popri fotografii zaľúbil aj včelárenie. Začal včeláriť okolo roku 1964-65, kedy dostal prvé včely od pána Baču z Lutily. Včelárenie si ihneď osvojil ako koníčka, neskôr si postavil v záhrade včelín na 20 rodín. Už rok po začatí včelárenia začal pôsobiť ako funkcionár a dôverník pre Lutilu v miestnej organizácii Slovenského zväzu včelárov. Ako dôverník v Lutile vykonal pre naše spoločenstvo veľmi veľa práce, dodávky liečiv, kontroly včelstiev, zber vosku a iné. Pán Gontko pôsobil ako dôverník až do roku 2013, kedy mu zdravotný stav už nedovolil venovať sa tejto funkcii, ale včeláriť neprestal až do svojej smrti v roku 2014.