Lutlskí aktivisti si pripísali ďalší úspech. Po ročnom súdnom spore Krajský súd v Banskej Bystrici dňa 16. marca 2022 vyhovel žalobe miestneho včelára Petra Imriša vo veci Zmien a doplnkov č. 1 k Územnému plánu obce Lutila. Žalobca a ďalší aktivisti, občania, poľovníci a aj naše združenie „Lutila O.Z.“ poukazovali hlavne na negatívne dopady navrhovaných zmien územného plánu na životné prostredie. Konkrétne namietali to, že okresný úrad nedostatočne posúdil dopad územného plánu na životné prostredie. Obec Lutila sa v súdnom spore postavila proti žalobe; dokonca zmeny a doplnky medzičasom (december 2021) obecní poslanci aj schválili. Obcou schválené zmeny a doplnky k územnému plánu však neboli v platnosti ani 3 mesiace, keď súd v marci 2022 rozhodol o neplatnosti sporného rozhodnutia okresného úradu, ktoré bolo podkladom schválenia zmien a doplnkov k územnému plánu. Napriek tomu, že od rozsudku uplynuli už 3 mesiace, tak obec dodnes uvedené zmeny a doplnky nezrušila. Sú snáď záujmy oligarchov v našej obci viac, ako rozsudok súdu…?
Ako sa správa vedenie obce k životnému prostrediu?
Vedenie našej obce, bohužiaľ, vôbec nehľadí na životné prostredie. Ešte si občania pamätajú, že pred pár rokmi bol zámer vypíliť cca 1600 stromov na obecných pozemkoch v Hôstí. Tento výrub sme zastavili až my aktivisti svojimi pripomienkami a námietkami. Veľké znepokojenie Lutilčanov spôsobilo aj nezákonné povolenie, ktoré vydal starosta Ján Pružina na oplotenie lesa pri obci plotom v celkovej dĺžke 7,5 km. Takéto svojvoľné a nezákonné rozhodnutie starostu nakoniec zrušila prokuratúra. Starosta obce Ján Pružina otvorene podporoval a aj stále podporuje rozširovanie ťažby bentonitu v katastri obce, ako aj v jej blízkosti. To aj napriek tomu, že väčšina Lutilčanov s rozširovaním ťažby nesúhlasí, najmä z dôvodov ochrany životného prostredia, vlastného komfortu bývania a ochrany svojho zdravia. Našťastie ťažbu obmedzili dve úspešné žaloby včelára Petra Imriša, ktorými súd aspoň dočasne zrušil povolenie na ťažbu.
ĎALŠIE VÍŤAZSTVO VČELÁRA A AKTIVISTOV VOČI ŤAŽBE BENTONITU | LUTILA
Včelár z Lutily vyhral druhý súdny spor s Banským úradom | LUTILA
Včelár z Lutily vyhral súd s Banským úradom v kauze bentonitu | LUTILA
Zmeny a doplnky Územného plánu č. 1
Túto nezodpovednosť, ľahostajnosť, ľahkovážnosť a nezáujem o životné prostredie sme zaznamenali od poslancov a starostu Jána Pružinu, aj počas spracovania Zmien a Doplnkov č.1 k Územnému Plánu, ktoré nechali pripraviť ešte v roku 2020. Od začiatku naše združenie „Lutila O.Z.“, včelári, poľovníci, ale aj mnohí občania namietali viaceré závažné skutočnosti, najmä dopady na životné prostredie, zdravie a komfort občanov, ako aj možnú devalváciu cien pozemkov. Preto, člen nášho združenia PhDr. Mgr. Ján Pročka požiadal Štátnu Ochranu Prírody (ŠOP) o opätovné zmapovanie biotopov v našom katastri. Výsledky nového zmapovania boli tak závažné, že ŠOP vyčíslila možnú škodu na prírode viac ako 1.2 milióna EUR, ak by sa navrhované zámery realizovali podľa doplnku územného plánu.
(Ilustračný obrázok – územný plán)
Vedenie obce odignorovalo pripomienky
Toto zmapovanie sme predložili obci Lutila, ale aj napriek tomu, návrh zmien územného plánu č.1 poslanci schválili a možné závažné škody na prírode tak ostali bez povšimnutia. Opozičný poslanec Slavomír Imriš, ako jediný zo zastupiteľstva, namietal tento návrh. Za sporné doplnky k územnému plánu č.1 hlasovali títo poslanci: E. Hromádková, Ing. A. Žiaková, Ing. J. Meliško, P. Knopp, E. Čierny, J. Vitek, Ing. J. Murgaš, Slavomír Pružina.
(Ilustračný obrázok – Obecné zastupiteľstvo)
Krajský súd dal zapravdu miestnemu včelárovi
Keď sa občania nemohli domôcť ochrany životného prostredia, ako aj svojho zdravia na Okresnom úrade a ani na obci, nezostávalo im nič iné, ako sa obrátiť na súd. No vedenie obce so starostom Jánom Pružinom si ani na súde nezachovalo „tvár“. Obec zastúpená právnym zástupcom JUDr. F. Šurkom sa postavila v svojom vyjadrení proti žalobe a navrhla, aby súd žalobu zamietol v celom rozsahu ako nedôvodnú. Prečo takýto postoj? Chceli snáď uprednostňovať investičné záujmy stále tých istých developerov a oligarchov, na úkor životného prostredia a zdravia občanov? Nakoniec, po vyše ročnom súdnom spore a dokazovaní Krajský súd v Banskej Bystrici dňa 16.03. 2022 vyhovel žalobe včelára Petra Imriša a zrušil rozhodnutie Žiarskeho Okresného úradu z decembra 2020, ktoré bolo podkladom pre schválenie Zmien a doplnkov č.1 k Lutilskému územnému plánu.
Teda aj zmeny územného plánu č.1, ktoré sa tak ponáhľali koaliční poslanci schváliť v decembri 2021, by mali byť rovnako nezákonné a neplatné. Uvidíme, ako a hlavne, kedy bude na to reagovať, rozsudkom zahanbené, vedenie obce.
Poďakovanie
Občianske združenie „Lutila O.Z.“ zastúpené predsedníčkou Mgr. Slávkou Pročkovou vyjadruje vďaku aktivistovi a aj občanom z našej obce, ktorí žalobu podporili, že im záleží na zdravom životnom prostredí, ako aj zdraví všetkých občanov v mieste, kde žijeme. Ďalej vyslovila názor, že je pritom paradoxné, že o životné prostredie a zdravie občanov sa viac starajú samotní občania, ako vedenie obce. Navyše Lutilský včelár Peter Imriš, ktorý súdny spor vyhral, momentálne ani nežije na Slovensku ale vo Veľkej Británii, kde od roku 2018 pôsobí ako vedecký pracovník na významných projektoch v oblasti energetiky.
Súvisiace články a dokumenty:
2022_06_13_vyjadrenie_k_OZ_14062022_imris
Stanovisko opozičného poslanca k územnému plánu | LUTILA
Schvaľovanie zmien a doplnkov k územnému plánu | LUTILA
Dôležité zmeny a doplnky k územnému plánu na septembrovej schôdzi? | LUTILA
List starostovi obce Lutila k pripravovaným zmenám územného plánu | LUTILA
Celý svet rieši koronakrízu, len v Lutile je vedeniu obce prednejší územný plán… | LUTILA
(*titulný obrázok: budova Krajského súdu v Banskej Bystrici, zdroj: Wikipédia)