Na súde skončilo ďalšie rozhodnutie Banského úradu. Tentokrát lutilčania zažalovali povolenie na ťažbu bentonitu na ložisku „Lutila I“. Vedenie obce ale zas nechalo aktivistov bez pomoci… Zvíťazí teda nakoniec životné prostredie a zákonnosť, ktorých sa domáhajú občania, alebo chamtivosť po slovenskom prírodnom bohatstve podporovaná „farizejstvom“ úradov a vedeniami obcí?
Tri žaloby…
Znie to možno neuveriteľne ale Lutilčania sa už treťou žalobou domáhajú zdravého životného prostredia a zákonnosti pri rozhodovaní úradov. Bohužiaľ, v tomto boji nezápasia len s „chamtivosťou“ po slovenskom prírodnom bohatstve, ale aj s orgánmi, ktoré o povoleniach zdá sa svojvoľne rozhodujú, ako aj s vedením vlastných obcí (Lutila a Stará Kremnička), ktoré ťažbu len „naoko“ kritizujú, ale v podstate ju podporujú. V roku 2016 lutilskí aktivisti napadli na súde zákonnosť súhlasného rozhodnutia Ministerstva životného prostredia (MŽP) k rozširovaniu ťažby bentonitu na ložiskách Lutila I. a St. Kremnička III. Súd však dodnes vo veci nerozhodol (link na článok o podanej prvej žalobe). Aj napriek podanej žalobe, do rozhodnutia súdu zostáva súhlas MŽP na ťažbu platný. Banský úrad využil situáciu a medzičasom vydal povolenia na ťažbu na oboch ložiskách. Prvé rozhodnutie vydal ObÚ ešte v roku 2017 na ťažbu v ložisku St. Kremnička III. Toto ich rozhodnutie ale bolo napadnuté druhou žalobou a nakoniec súdnym rozsudkom z decembra 2019 zrušené pre nezákonnosť porušenia práv účastníka konania, ktorému banský úrad nevyhotovil kópiu spisu (link na článok podanej o druhej žalobe, článok o výsledku súdu). Medzičasom v roku 2019 banský úrad vydal povolenie ťažiť aj na ložisku Lutila I. Nespokojnosť Lutilčanov so zákonnosťou rozhodnutia aj tomto prípade vyvrcholilo podaním tretej žaloby.
Občania bojujú za životné prostredie bez akejkoľvek pomoci samospráv
Na dokreslenie toho, ako si cenia samosprávy aktivity svojich občanov v oblasti životného prostredia pripomíname, že naše občianske združenie „Lutila O.Z.“ požiadalo obe dotknuté obce Lutilu aj St. Kremničku o finančnú podporu týchto žalôb. Žiadosti však zamietli a neprispeli ani jediným eurom. Aj napriek tomu sa občania nenechali odradiť a financie na náročné súdne spory získali od obyčajných ľudí, ktorým evidentne záleží na zdravom životnom prostredí v našej „svätokrížskej“ kotline. U koho teda končia peniaze vybraté z daní občanov – na výplatách starostu, poslancov, alebo možno pri podpore „jedného“ podnikateľa…?
Aj keď väčšina Lutilčanov má voči ťažbe výhrady, starosta PRUŽINA sa viackrát vyjadril verejne, že je za ťažbu. Okresný úrad v Žiari nad Hronom, pod vedením prednostky úradu Ing. Andrei ŽIAKOVEJ, ktorá je v súčasnosti aj poslankyňou obecného zastupiteľstva v Lutile, vydal k ťažbe viaceré súhlasné stanoviská. A čo urobili ostatní „koaliční“ poslanci (E. HROMÁDKOVÁ, S. PRUŽINA, Ing. J. MELIŠKO, P. KNOPP, E. ČIERNY, Ing. J. MURGAŠ, J. VITTEK) pre zamedzenie, alebo zmiernenie negatívnych dopadov ťažby????
Aj keď väčšina Lutilčanov má voči ťažbe výhrady, starosta PRUŽINA sa viackrát vyjadril verejne, že je za ťažbu. Okresný úrad v Žiari nad Hronom, pod vedením prednostky úradu Ing. Andrei ŽIAKOVEJ, ktorá je v súčasnosti aj poslankyňou obecného zastupiteľstva v Lutile, vydal k ťažbe viaceré súhlasné stanoviská. A čo urobili ostatní „koaliční“ poslanci (E. HROMÁDKOVÁ, S. PRUŽINA, Ing. J. MELIŠKO, P. KNOPP, E. ČIERNY, Ing. J. MURGAŠ, J. VITTEK) pre zamedzenie, alebo zmiernenie negatívnych dopadov ťažby????
Ďalším už „skoro“ obyvateľom Lutily je primátor mesta Žiar nad Hronom Péter ANTAL, ktorého stranícky kolega László Sólymos, ako minister Životného prostredia SR, závery EIA odobril. Nuž koho záujmy hája – pospolitého ľudu, ktorý chce zdravé životné prostredie, alebo oligarchie túžiacej len po Slovenskom prírodnom bohatstve?
“Farizejstvo” vedenia obce Lutila od začiatku až do konca…?
O vzťahu vedenia obce Lutila a ťažiarov si asi netreba robiť ilúzie. Veď obec za starostovania Jána PRUŽINU vydala mnoho súhlasných stanovísk na ťažbu bentonitu v miestnych lesoch, ktoré patria do jej katastra. Dokonca súhlasili s oplotením lesa 7,5 km plotom, ktoré našťastie zrušila prokuratúra. Potom ako v roku 2015 v obci vznikol veľký odpor verejnosti k ďalšiemu rozširovaniu ťažby, vedenie obce Lutila vydalo oficiálne nesúhlasné stanovisko. Lutilská opozícia ale viackrát upozornila vedenie obce, že bez odôvodnenia, nesúhlasného stanoviska k ťažbe, sa nebude naň v ďalších konaniach vôbec prihliadať. Obec ale na to vôbec nereagovala, ani nevyužila svoju možnosť ťažbu namietať v odvolacom konaní. Keď sa bolo treba odvolať tak starosta PRUŽINA zrovna v tom čase dovolenkoval a zástupca Peter KNOPP vôbec nereagoval na list opozície, a neodvolal sa voči EIA, hoci bolo už skoro rok v platnosti uznesenie o nesúhlase obce s rozširovaním ťažby. Zverejňujeme výzvu opozičného poslanca:
Kedže súd o EIA zatiaľ neprebehol, tak Banský úrad zvolal na začiatku roka 2019 konanie na povolenie ťažby aj na ložisku Lutila I. V tomto procese ale vedenie obce Lutila opätovne použilo rovnaké „bezzubé“ – nezdôvodnené stanovisko z roku 2015 a starosta sa po skončení konania tváril na obrazovke RTVS (pred celým Slovenskom), akoby spravil proti ťažbe všetko, čo je v jeho silách… Bolo to skutočne tak? Link na reportáž RTVS ponúkame tu:
Nakoniec rozhodnutie Hlavného Banského Úradu (HBÚ) z 31.07.2019 (obrázok nižšie) potvrdilo obavu opozície, že na stanovisko obce sa neprihliada, lebo nieje nijak zdôvodnené a ťažbu povolilo. Časť rozhodnutia HBÚ k stanovisku obce Lutila:
Voči povoleniu ťažby sa obec neodvolala; urobil tak občan Lutily Peter Imriš, a po zmietnutí odvolania podal aj tretiu žalobu. Farizejstvo vedenia obce Lutila, pod vedením Jána PRUŽINU sa nezaprelo ani začiatkom roka 2020, keď súd vyzval všetkých účastníkov konania, aby sa vyjadrili k podanej Imrišovej žalobe. Opätovne nepodporili jednoznačne túto žalobu, navyše sa nechali zastúpiť advokátom. Stanovisko obce prinášame nižšie:
K žalobe zaslali písomné stanovisko aj viacerí občania a nielen z obce Lutila, ale aj z iných obcí v okolí. Títo účastníci konania, hoci bez právneho zástupcu, dokázali na pár riadkoch povedať súdu jednoznačne čo si myslia o podanej žalobe a že s ňou súhlasia. So žalobou sa súhlasne okrem občanov vyjadrili aj viaceré občianske združenia medzi nimi aj naše občianske združenie „Lutila O.Z.“ Prečo nedokázalo vedenie obce Lutila jednoznačne súdu povedať, že je proti ťažbe a žalobu podporuje, ale sa len vyhýbavo vyjadrilo, sa môžeme len domnievať… Za všetkých statočných a nebojácnych občanov ako ukážku ponúkame vyjadrenie účastníčky konania z obce Bartošová Lehôtka (obrázok nižšie).
Dávame do pozornosti aj skutočnosť, že súd tak, ako v predchádzajúcej druhej žalobe, aj teraz určil jedného spoločného zástupcu občanov. Občanov bude v tomto súdnom procese o ťažbu bentonitu na Ložisku Lutila I. zastupovať PhDr. Mgr. Ján Pročka z Lutily.
A čo povedať na záver?
Aj keď vedenie obce oficiálne pred občanmi deklaruje, že je proti ťažbe, ale svojimi krokmi vlastne úradom uľahčuje jej povolenie, keď nevie zdôvodniť ani svoj nesúhlas s ťažbou ani sa jasne vyjadriť k žalobe. Takéto správanie naši predkovia od nepamäti nazývali „farizejstvo“. Každý súdny človek si môže urobiť svoj názor na situáciu. Otázkou zostáva, či v tomto boji nakoniec vyhrajú občania a životné prostredie, alebo farizejské vedenie obce spolu s ťažiarmi a banským úradom? Súdny proces budeme sledovať a verejnosť priebežne informovať.
(Titulná fotka k článku: ilustračný obrázok.)