20 mája sme si pripomenuli 2. ročník Svetového dňa včiel, ktorý vyhlásila Organizácia Spojených Národov (OSN) v roku 2017 na návrh Slovinska. Medzinárodné podujatie venované dňu včiel sa uskutočnilo aj v Londýne dňa 21.5. 2019, na podnet Slovinskej ambsády. Akcie sa zúčastnili zástupcovia z 30 krajín, nechýbali ani včelári zo Slovenska a z Lutily.
Dôležitosť včiel
Ohrozenie včiel
Za posledné desaťročia sa celosvetovo zaznamenali veľké úbytky včiel a tento trend pokračuje. Dôvodmi sú hlavne dopady ľudskej činnosti, ako znečisťovanie prírody, ale aj postreky používané v poľnohospodárstve. Značný úhyn včiel za posledné roky bol aj na Slovensku, čo viedlo k protestu v Bratislave v roku 2017, s účasťou včelárov z celého Slovenska (O akcii sme informovali v článku: https://www.lutila.eu/slovenski-vcelari-bojuju-za-zdrave-vcely/).
Paradoxom, je fakt, že v niektorých štátoch sa dnes včelám oveľa viac darí v mestách, ako na vidieku. Dôvodom je práve skutočnosť, že v mestách sa pesticídy nepoužívajú. Za posledné roky vznikajú včelnice na strechách budov nielen vo veľkých metropolách (ako sú Paríž, či Londýn), ale čoraz častejšie už aj v menších mestách. Včely dokonca boli aj na veži chrámu Matky Božej v Paríži (Notre Dame) a prežili tam aj tohtoročný požiar. Umiestňovanie včiel v mestách je možno len symbolické riešenie, poukazuje však svojím spôsobom na ohrozenie včiel na vidieku. Jednu z takýchto včelníc pomáhal v metropole Británie zakladať aj lutilský rodák a včelár Peter Imriš v roku 2018. O čom sme písali na našich stránkach
https://www.lutila.eu/vcelara-z-lutily-ocenili-na-londynskej-univerzite/
https://www.lutila.eu/lutilsky-vcelar-zaklada-vcelnicu-na-londynskej-univerzite/
Svetový deň včiel
Dátum svetového dňa včiel nebol vybraný náhodou a súvisí s velikánom Slovinskeho včelárstva – Antonom Janšom, ktorý podľa matričných záznamov bol pokrstený práve 20.5. 1734. Anton Janša posôbil aj v neďalekej Viedni, vyučoval včelárstvo a napísal knihy, ktoré sa používali na výučbu včelárenia ešte dlho po jeho smrti. („Diskusia o včelárení“ a „Príručka včelárenia“). Jeho veľký prínos ocenila aj panovníčka Mária-Terézia.
Medzinarodná oslava v Londýne
Dňa 21. mája sa v metropole Británie uskutočnilo medzinárodné podujatie – Deň včiel, organizované na podnet Slovinskeho veľvyslanectva. Podujatie sa uskutočnilo v známej Conway hall, za účasti včelárov z celého sveta. Reprezentanti včelárstva z 30 krajín vrátane Slovákov prezentovali svoje tradície ale aj produkty. Nechýbali ani zástupcovia exotických krajín a regiónov.
Registrovaní účastníci:
Na podujatí sa oficiálne prihovorili Dr. Jim Walsh (riadileľ Conway hall), Tadej Rupel (veľvyslanec Slovinska vo Veľkej Británii) a zastupkyňa z “Bee-Midtown”. Poukázali hlavne na význam včiel, ich ohrozenie a odkaz svetového dňa včiel. Vyzvali prítomných, ak nie sú včelármi, aby sa nebáli nimi stať. Pripomenuli aj včelnice a zelené záhrady, vznikajúce priamo v Londýne na strechách budov, ktoré prispievajú k biodiverzite a opeľovaniu kvetov v parkoch.
Jedna z nich je aj priamo na budove Conway hall v centre Londýna, kde sa uskutočnilo podujatie venované svetovému dňu včiel. Zaujímavosťou je aj to, že pohľad na včely a zelenú záhradu zo strechy budovy sa naživo premieta v bufete na prízemí na dvoch obrazovkách. Návštevníci tohto kultúrneho stánku sú preto celoročne v kontakte s témou včiel.
Prezentovala sa aj Lutila
Na Slovensku je asi 14-tísic včelárov. Jeden z nich Janko Imriš – včelár, hudobník, organista, zakladateľ spevokolu “Magnificat”, sa narodil práve 20 mája – na svetový deň včiel a tento rok si pripomenul svoje okrúhle 70-narodeniny. Blahoželáme!