V Bratislave sa 20. mája 2017 uskutočnil protest včelárov proti používaniu niektorých chemických prostriedkov v poľnohospodárstve. Dôvodom sú hlavne negatívne dopady na život včiel a ich výrazný úhyn za posledné obdobie. Nadmerný úhyn zaznamenali aj miestni včelári.
Význam včiel je obrovský
Je všeobecne známe, že včely sú pre človeka veľmi užitočné. Vďačíme im za sladký med a ďalšie významné produkty, ako sú propolis, vosk, materská kašička, peľ, jed. Význam včiel pre ľudstvo je ale omnoho väčší ako predstavujú ich produkty. V dôsledku činnosti včiel sa totiž vyprodukuje množstvo iných potravín. Robotnice pri zbieraní peľu, ktorý potrebujú ako potravinu, inštinktívne preletujú z kvetu na kvet. Popri tejto usilovnej práci spôsobujú celkom mimovoľne opeľovanie navštívených kvetov. Je zaujímavé, že práve touto necielenou činnosťou asi najviac slúžia ľudstvu. Odhadom cca. 80% ovocia, či zeleniny sú opeľované práve včelami. Táto činnosť je zatiaľ nenahraditeľná, a preto je tento hmyz, tak dôležitý pre ľudstvo.
Čo všetko trápi naše včely?
Asi každý včelár zápasí vo svojich úľoch s parazitom včiel tzv. klieštikom. Z času na čas sa objavujú aj choroby. Jedno z najvážnejších ochorení je mor včelieho plodu. Čoraz častejšie sa stretávame aj u nás so syndrómom rozpadu včelých kolónií, kedy včely jednoducho uletia z úľa a úľ zostane prázdny. Okrem chorôb, či parazitov na včely negatívne pôsobí znečistenie okolitého prostredia. Osobitne na ne vplývajú chemické postreky a pesticídy, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve. Je to najmä preto, že s nimi prichádzajú priamo do kontaktu, keď zbierajú peľ alebo nektár. Množstvo a rôznorodosť stresujúcich faktorov pôsobiacich na včely v konečnom dôsledku spôsobuje ich zvýšený úhyn. V tomto roku bol zaznamenaný na Slovensku veľký úhyn včiel. Veľké straty zaznamenali aj včelári z nášho okresu, nevynímajúc lutilských včelárov.
Protest včelárov
Z hľadiska udržania včiel ako prirodzeného opeľovača je nevyhnutné odstraňovať negatívne vplyvy na ich život. Na problém ohrozenia včiel, používanými chemickými postrekmi v poľnohospodárstve, chceli svojím protestom poukázať aj slovenskí včelári. Včelári na proteste vyjadrili svoj zásadný nesúhlas s používaním niektorých chemikálií neonikotinoidov v poľnohospodárstve. Neonikotinoidy patria do skupiny pesticídov podobných nikotínu. Ovplyvňujú imunitný a nervový systém včiel – ich schopnosť rozmnožovania a učenia sa. Tieto chemikálie pred štyrmi rokmi dočasne zakázala aj Európska únia. V súčasnosti sa rozhoduje, ako by sa mali tieto chemikálie používať.