Dňa 21. 10. 2018 pri príležitosti misijnej nedele, 25-teho výročia vzniku Slovenskej republiky a 100-tého výročia vzniku Československa sa uskutočnila v Londýne populárno-náučná prednáška Petra Imriša: Kurz Hlaholiky. Podujatia sa zúčastnili rodáci zo Slovenska aj Čiech. Všetci sa naučili písať aj čítať v hlaholike – našom prvom písme.
Základy našej štátnosti
Misijná činnosť sv. Cyrila a Metoda na Veľkej Morave zásadne prispela k inkulturizácii kresťanstva medzi Slovanov. Svätý otec Ján Pavol II. ich preto nazval Apoštolmi Slovanov a tiež ich vyhlásil za spolupatrónov Európy.
Slováci aj napriek nepriazni osudu, keď 1000 rokov po rozpade Veľkej Moravy nemali svoj štát, zachovali si svoj jazyk, kultúru a tradície aj vďaka odkazu sv. Cyrila a Metoda. Misia solúnskych bratov a odkaz Veľkej Moravy sa stali základom aj novodobej Slovenskej štátnosti, čo dosvedčuje preambula Slovenskej ústavy.
Kurz hlaholiky v Londýne
Kurzy hlaholiky založil Lutilčan Peter Imriš v Lutile a prešiel s nimi nielen Slovensko ale dokonca bol aj v USA. Podľa jeho métody a teórie sa naučilo čítať a písať hlaholikou už niekoľko tisíc účastníkov. Kurzy hlaholiky boli viackrát v rozhlase a televízii napr.:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11812/118478
Misijná nedeľa v katedrále
Po kurze hlaholiky sa účastníci odobrali do Westminsterskej katedrály v Londýne, kde v Slovenských krojoch, hudbou a spevom doprevádzali slávnostnú svätú omšu stovky našich krajanov. Zúčastnili sa aj iné národy Chorváti, Česi a ďalší. Liturgiu celebroval pomocný biskup Paul McAleenan, ktorý je poverený pastoráciou zahraničných komunít. Podujatia sa zúčastnil aj velvyslanec Slovenskej republiky Ľubomír Rehák. Po skončení sv. omše Slováci v krojoch prezentovali svoju kultúru pred katedrálou spevom, tancom na ľudovú nôtu v doprovode harmoniky, huslí a violončela. Okoloidúcich veriacich pohostili Slovenskými koláčmi. Zaznela aj Slovenská fujara. Nad zhromaždenými viala Slovenská vlajka ako symbol stáročiami vytúženej a dosiahnutej štátnosti.