Na zasadnutí Obecného zastupiteľstva (OZ) v Lutile dňa 14.2.2019 poslanci odštartovali dopĺňanie Územného plánu (ÚP) a to len 2 roky po jeho schválení. Okresná prokuratúra v Žiari nad Hronom však vydala protest prokurátora na všetky uznesenia prijaté na tomto zasadnutí, ktoré sa malo uskutočniť v rozpore so zákonom. V minulosti prokuratúra už viackrát upozornila na nezákonnosť v obci za starostovania Jána Pružinu.
TRANSPARENTNOSŤ pri územnom plánovaní na “najvyššej” úrovni…
Od roka 2014 Územný plán (ÚP) spôsobil veľký odpor verejnosti prejavený najmä masívnymi petíciami s účasťou viac ako 40% obyvateľov obce, čo viedlo k prvému lutilskému referendu. Dôvodov bolo viacero. Mnohí pokladali pozemkové úpravy za nespravodlivé, zvýhodňujúce len malú skupinu voči väčšine. Občania nesúhlasili ani s premieňaním chotára na „zábavný park“ v podobe letiska a golfového ihriska, alebo nadmernú výstavbu domov. Namiesto toho chceli zachovanie tradičného rázu obce, prírody a kľudu. Nechceli ani pokračovanie v odlesňovaní, či ďalšie rozširovanie ťažby bentonitu. Napriek takémuto rozruchu vedenie obce na čele so starostom obce Jánom Pružinom nezabezpečilo ani len verejnú prezentáciu návrhu ÚP. Navyše starosta a v tom čase aj väčšina poslancov obhajovali ÚP letákom: “ Nezúčastniť sa referenda znamená vyjadriť dôveru práci vedenia obce.” Nepochopiteľné je aj to, že obec nesprístupnila v roku 2015 na požiadanie návrh ÚP ani poslancovi OZ a predsedovi stavebnej komisie Petrovi Imrišovi. Sprístupnili ho až na žiadosť v zmysle info zákona. Malo vedenie obce dôvody takto postupovať? Celá téma odznela aj v televízii:
https://www.ta3.com/clanok/1073236/obec-lutila-caka-referendum-obcania-chcu-zmenu-uzemneho-planu.html
Prokurátor napadol NEZÁKONNOSŤ uznesení februárovej schôdze
Pred posledným zasadnutím obecného zastupiteľstva (14.2.2019), kde sa rokovalo aj o dopĺňaní územného plánu, obecný úrad nezverejnil program schôdze v zákonom stanovenom stanovenom čase, hoci si museli byť vedomí citlivosti celej témy v obci. Pritom sú aj také obce, kde je program zverejnený aj niekoľko týždňov dopredu, a na zásadné témy robia obce aj verejné stretnutia, nerozhodujú za “zatvorenými” dverami. No tu nedošlo k zverejneniu programu zasadnutia ani len v zákonnej lehote 3-dní dopredu. Prečo to nejde v našej obci? Bolo potrebné niečo tajiť ohľadne územného plánovania, čo by neprešlo verejnou diskusiou? Verejnosť vníma kriticky napr., že by mohlo dôjsť k zosúladeniu rozšírenia ťažby bentonitu v katastri s ÚP. Mnohí občania sa snažia o nastolenie verejnej diskusie a sú za to, aby sa zásadné veci rozvoja obce riešili v referende. O to viac ich zaskočilo, že o zasadnutí sa zas dozvedeli neskoro. Tohoto “nezákonného” zasadnutia OZ sa zúčastnili všetci poslanci okrem opozičného poslanca Slavomíra Imriša. Vedenie Občianskeho združenia “Lutila O.Z.” vyhodnotilo situáciu promtne a hovorca združenia PhDr. Mgr. Ján Pročka, podal podnet na prokuratúru, ktorá dala za pravdu opozícii, a vydala protest prokurátora voči všetkým uzneseniam, ktoré poslanci prijali na danej schôdzi a aj starosta Pružina podpísal. Proces zmien ÚP, ktorý začala obec na základe neplatného uznesenia sa bude musieť preto s veľkou pravdepodobnosťou zastaviť a riešiť odznova. Len pripomíname, že asi pred rokom Obecné zastupiteľstvo v Lutile podalo trestné oznámenie na Mgr. Jána Pročku za prejavený názor na zasadnutí OZ, kde kritizoval otáznu výhodnosť zámeny 20 ha obecných pozemkov so súkromnou spoločnosťou. Toto ich trestné oznámenie bolo zamietnuté ako nedôvodné a obec tak vyšla na posmech nielen v celom okrese ale aj po celom Slovensku, kde sa to rozšírilo. Veď, ktorá obec udáva vlastných občanov, ktorí sa navyše snažia brániť obecný majetok? Nuž v Lutile je asi všetko možné. Navyše pripomíname, že Generálna prokuratúra SR len pred pár dňami nariadila opätovné, v poradí už druhé prešetrenie celej kauzy zámeny lutilských pozemkov….
Prokuratúra nezasahuje v Lutile po prvý krát, “náhod” už bolo viac….
Prokuratúra obci už vydala v minulosti iný protest, ktorým zrušila súhlasné stanovisko starostu Pružinu k ohradeniu miestneho lesa za obcou plotom dlhým 7.5 km. Celá kauza vtedy odznela aj v TV: https://www.ta3.com/clanok/1085855/investor-chce-pri-lutile-oplotit-les-obyvatelia-maju-obavy.html
Zdá sa, že keď ide v Lutile o dôležité veci, dejú sa náhody najmä na obecnej tabuli a internete. V roku 2015 obec napr. zverejnila zámer zámeny 20 ha obecných pozemkov protizákonne a to dokonca bez vedomia Obecného zastupiteľstva. Na obec prišli viaceré upozornenia z prokuratúry na porušovanie zákonov, dokonca jedno z nich bolo aj vo veci nezákonného zverejňovania oznamov na obecnej tabuli o konaní Obecného zastupiteľstva. Na zverejnenie programu schôdze sa zabudlo práve vtedy, keď boli na rokovaní citlivé témy – zmluva o obecnej kanalizácii a bod o vysporiadaní obecných pozemkov v užívaní občanov. Starosta vtedy aj sľúbil, že k takému niečomu viac nedôjde. Len na dokreslenie situácie, asi bude tiež náhoda, že oznamovateľovi tejto nezákonnosti (v tom čase) opozičnému poslancovi zastupiteľstva Petrovi Imrišovi, (ktorý bol asi najaktívnejším poslancom a predsedom komisie za posledných 30 rokov), sa kolegovia poslanci poďakovali tým, že ho zbavili funkcie predsedu stavebnej komisie hneď na nasledujúcej schôdzi. A čuduj sa svete, na jar 2019, keď sa jednalo o prejednanie rozvoja obce v ÚP – strategického plánovania, tak sa lehota na zverejnenie programu schôdze zasa „náhodou“ zmeškala . Komu majú poslúžiť takéto náhody…? A hlavne koho teraz poslanci odvolajú alebo na koho sa “zamerajú”??? Možno nám na to odpovie nasledujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva.
Mafiánske praktiky,… majú donútiť obce k NEHOSPODÁRNOSTI?
Mnohí občania sú presvedčení, že ÚP je klúčom k tomu, aby sa istá úzka skupina ľudí, ktorá podozrivým spôsobom benefitovala z komasácie pozemkov na úkor ostatných, mohla dostať k veľkým miliónovým ziskom. ÚP považujú aj za klúč k ničeniu životného prostredia, oploteniu miestneho lesa, či rozširovaniu ťažby bentonitu…
Niektorí miestni obyvatelia dokonca sa domnievajú, že by v regióne mohla pôsobiť údajná organizovaná skupina, ktorá by mohla za dosiahnutím svojich ekonomických cieľov používať aj tie najtvrdšie metódy. Preto vznikol aj miestny názov “Žiarska”, či “Lutilská” „GORILA“. To, že opozičné názory asi nie sú v regióne „niekým“ tolerované, by mohla potvrdzovať úkladná mafiánska vražda žiarskeho mestského poslanca, ale aj stupňujúci nátlak na lutilskú opozíciu ohováraním, pokusmi o zbavenie majetku, výhrážania, či fyzické napádania ich členov. Svoje o tom vie Peter Imriš, ktorý mnohé nejasné procesy na obci kritizoval a “náhodou” bol 2x fyzicky brutálne napadnutý v období, keď bol opozičným poslancom v Lutile. Občania sa ale už prestávajú báť, mnohí stále viac a hlasnejšie hovoria “máme toho dosť, odstúpte!”
TRANSPARENTNOSŤ – ZÁKONNOSŤ – HOSPODÁRNOSŤ