Na Slovensku a v Čechách sme si 5. júla pripomenuli sviatok slovanských vierozvestov svätých Cyrila a Metoda. V Lutile existuje hlboká cyrilo-metodská tradícia, ktorá má nasledovníkov aj v súčasnosti.
Sviatky Slovanských vierozvestov
Počas roka sú až 3 rôzne dni, kedy si pripomíname sv. Cyrila a Metoda. V západnej cirkvi sa ujal 14. február, ako upomienka na deň úmrtia sv. Cyrila. Sú krajiny, kde si pripomínajú ich sviatok na deň úmrtia sv. Metoda teda 6. apríla. V našich krajoch si ale pripomíname slovanských vierozvestov ešte aj 5 júla. Hoci tento deň, nesúvisí s udalosťami na Veľkej Morave ani samotnými vierozvestmi, slávi sa už od 19. storočia. Pri pripomienke tisíceho výročia príchodu vierozvestov na naše územie, vznikla v roku 1863 myšlienka, aby sa táto veľká udalosť oslavovala v letných mesiacoch a nie v zime. O zavedenie tohto nového sviatku sa pričinila jedna z vedúcich osobností vtedajšieho slovenského cirkevného a národného života – Banskobystrický diecézny biskup Štefan Moyzes. Tento sviatok bol určený na 5. júla. Dnes je tento deň na Slovensku aj štátnym sviatkom. Už tradične sa konajú veľké slávnosti v Nitre, na Devíne ale aj v kostoloch, ktoré sú zasvätené solúnskym bratom (napr. Terchová).
Priniesli písmo
Pre potreby svojej misionárskej činnosti – šírenia kresťanstva na Veľkej Morave, zhotovil Konštantín písmo. Toto písmo, takzvanú Hlaholiku, solúnsky misioári zavádzali na V. Morave od roku 863. Písmo zohľadňuje osobitosti slovanského jazyka. V abecede je evidentný vplyv napr. gréckej abecedy, používajú sa aj kombinácie kresťanských symbolov ako kruh, trojuholník, kríž aj rôzne praktické motívy. Neskôr sa hlaholské písmo reformovalo na Cyriliku. Zavedenie písma na Veľkej Morave nemalo dopad len do vnútra ríše, teda na rozvoj písomníctva, náboženstva, kultúry, či politickú nezávislosť vtedajšej Veľkej Moravy, ale zohralo kľúčovú úlohu aj pri šírení kresťanstva medzi ostatné slovanské národy.
Hlaholika a Lutila
V Lutile si už tradične pripomíname sviatok vierozvestov slávnostnou sv. omšou 14. februára, aj 5. júla. Hlbokú cyrilo-metodskú tradícu v tejto obci dokladá aj nástenná maľba vierozvestov v miestnom kostole, či zasvätenie veľkého zvona vo veži práve slovanským misionárom. Miestny umelec Roman Gašparík, vyhotovil pri príležitosti jubilejného 1150. výročia príchodu vierozvestov na naše územie, unikátny keramický monument venovaný hlaholskému písmu. V Lutile vznikli aj moderné kurzy hlaholiky. Už niekoľko rokov tieto kurzy organizuje ich zakladateľ Peter Imriš z Lutily. Tieto kurzy hlaholiky sa úspešne ujali nie len na Slovensku ale aj v zahraničí. Pri príležitosti sviatku vierozvestov Peter Imriš rozprával o hlaholike aj na obrazovkách RTVS:
Vysielané 2.7. 2017, relácia „Slovensko v Obrazoch“
Vysielané 13.2. 2017, relácia „Teleregina“