Je niekoľko mesiacov po komunálnych voľbách. Občania si zvolili „svojich“ zástupcov, „partiu staro-nových odborníkov“, ktorí v predvolebných letákoch, ako aj pri stretnutiach s občanmi rozprávali o slušnosti, transparentnosti ale hlavne nekonfliktnosti vo
svojom budúcom konaní. Chceli sme tomu uveriť aj my, preto sme pozorne sledovali, ako sa veci budú vyvíjať ďalej a či „partia odborníkov“ začne plniť svoje predvolebné sľuby. Čo myslíte, čo zostalo zo sľubov po voľbách?
Upratovanie v obecnej s.r.o. sa začalo
Zaujímalo nás hlavne, ako sa popasujú zvolení poslanci a starosta s problémom obecnej spoločnosti Nico Service s.r.o. Na obci takmer nik poriadne nevie, čo táto spoločnosť robí. Tržby tejto spoločnosti sa priemerne šplhali do výšky cca 400 tisíc Eur a to s dvomi či štyrmi zamestnancami. Na podozrivé nadpriemerné zisky tejto firmy sme poukazovali aj počas predvolebnej kampane. Chceli sme vedieť, ako sa po voľbách sprehľadnia a zverejnia detaily čudného obchodovania tejto spoločnosti a hlavne kam smerovali jej zisky. Aký majetok má spoločnosť, či sa proti obecnej spoločnosti nevedú súdne spory, či obecná s.r.o. nezadĺžila a nezadlžuje obec ťarchou neuhradených faktúr, daňových nedoplatkov, nevyplateným odstupným pre zamestnancov vo výške niekoľkých desiatok tisíc eur atď. Vedia o tom poslanci? Pretože obecný právnik áno. V neposlednom rade nás zaujímalo, prečo má obecná spoločnosť svoje sídlo na Tomašíkovej ulici v Bratislave a nie na obecnom úrade v Lutile?
Napriek tomu, že tieto požiadavky sa dostatočne pretriasali medzi občanmi počas kampane, novozvolení poslanci ani starosta nič v tejto veci zatiaľ nerobia. Prebehlo už pol roka od volieb, medzitým boli už viac ako 3 zasadnutia obecného zastupiteľstva a NIČ! Keď boli vznesené také závažné podozrenia, dal sa očakávať len jediný logický krok a to, že nové vedenie dá urobiť audit, aby zistilo v akom stave je spoločnosť a vyvrátili sa alebo potvrdili podozrenia. Prečo nové vedenie obce ani obecný kontrolór Ing. Monika Štastná nechcú vniesť transparentne viac svetla do tejto záležitosti?
Je verejným tajomstvom, že vedenie obce malo dať polročné obdobie „bačovi“ Jánovi na to, aby “poupratoval” veci v obecnej spoločnosti a až potom chcú urobiť audit na obecnú spoločnosť. Aké veci má upratať a hlavne prečo? O tom je možné sa len domnievať. Prekvapilo nás tiež to, že novému starostovi odsúhlasili poslanci v čase všeobecných štátnych úsporných opatrení a blížiacej sa novej svetovej hospodárskej krízy nákup nového automobilu a to aj napriek tomu, že obecná spoločnosť takýto osobný zánovný a použiteľný automobil vlastní (Škoda Kodiak). Tento však používal a zrejme aj naďalej používa „bača“ Janko. Predpokladáme, že nik z vedenia obce nevie, na aké účely tento automobil „bača“ používa (možno sa len vozí na Tomašikovu alebo Mliekárensku ulicu v Bratislave). Bolo však logické, že automobil Škoda Kodiak sa z obecnej spoločnosti mohol presunúť priamo na obec pre potreby nového starostu tak isto ako s v rámci obce a obecnej spoločnosti presúvali iné veci a peniaze. Obec by v takomto prípade nemusela použiť finančných prostriedkov obce, ani jej zadlženie leasingom. Vedeniu obce to je asi jedno, však občan to zaplatí na daniach. Obci asi nebude chýbať cca 30-tis. Eur.
Sú záujmy podnikateľov – špekulantov pre nové vedenie obce dôležitejšie ako príprava na stupňujúcu sa krízu?
V týchto ťažkých časoch vedenie obce sa ani len nazamýšla nad dôsledkami súčasnej krízy, ktorá je asi najhoršia od 2. Svetovej vojny. Hrozba vojny či rozsiahlej a hlbokej hospodárskej krízy je predo dvermi. Starosta a poslanci ale nepokladajú za nutné riešiť preventívne situáciu civilnej obrany – opraviť a sprevádzkovať CO kryt, aby bol pre občanov prevádzkyschopný v prípade potreby.
Čo je dôležitejšie? Prenajímať CO kryt podnikateľom za zanedbateľný príjem do obecnej pokladne alebo bezpečnosť občanov ? Absentuje aj príprava plánu krízového riadenia v čase možného konfliktu vrátane potravinovej bezpečnosti. Už dávno malo vedenie obce na základe návrhu opozície zmeniť daňovú politiku, aby motivovala poľnohospodárov vyrábať potraviny a nie kosiť trávu za eurofondy. Ani z eurodotácií, ani zo slamy sa nenajeme, keď bude zle. Záujmy vedenia obce sa ale podľa všetkého sústredia na ďalšie znižovanie majetku obce, zvyšovanie cien obecných pozemkov, na novú masívnu výstavbu v rámci územného plánovania, a ďalšie nezmysly týkajúce sa neefektívneho použitia eurofondov. V neposlednom rade, sa zrejme vedenie obce a poslanci zaoberajú aj tým, ako sa konečne zbaviť kritiky zo strany občanov a vodcov opozície.
Hrozí obci nová totalita?
Pomaly, ale o to istejšie sa obec dostáva pod totálnu kontrolu osôb, ktoré sa v posledných rokoch dostali k obecnému majetku za veľmi záhadných okolností. Poslanci a nový starosta nevedia a možno ani nechcú zastaviť nekontrolovateľnú chuť obecného „podnikateľa“ ovládnuť celú obec spolu s katastrom. Občania ešte nezabudli, že ho nechali postaviť kravín na obecnej 20 ha lúke, a že obec potom nevýhodne túto pôdu zamenila za bezcenné švíky roztrúsené po katastri. Obec mu dala do nájmu všetky svoje polia a pripravila ÚP, aby mohol zo svojimi poskokmi zastavať zdola obec viac ako 250 domami. Obec pomenovala ulicu ku kravínu, schválila vodovodnú prípojku s ďalšou ťarchou na obecných pozemkoch. Ani to nestačilo. Po týchto voľbách je už aj v stavebnej komisii v obci. Ešte stále poslanci nevidia konflikt záujmov a jednoznačnú monopolizáciu investícií v obci do jediných rúk? Práve tento človek je nominovaný totálnymi amatérmi a anarchistami do takejto dôležitej funkcie. Nik z obecného zastupiteľstva, vedenia obce a ani hlavný kontrolór v tom nevidia stret záujmov. Predstavte si, že aj on bude spolurozhodovať o tom, kde sa bude stavať, či neporušil stavebnú čiaru, územný plán, prípadne iné predpisy, zákony a nariadenia. A to aj o vlastných projektoch na realizovanie. Tak takéto niečo nemajú nikde na Slovensku a dovoľujeme si povedať ani v Európe, možno len v banánovej republike. To už vážne nik z vedenia tejto obce nemá „kožu na tvári“? Kto v skutočnosti riadi túto obec a kam to celé smeruje? Príde nám to rovnako zvrátené a zvrhlé, akoby na súde jedna osoba bola obžalovaným (teda potencionálnym páchateľom) a zároveň aj sudcom. Čo je nemožné! Veď ktorý páchateľ by sa sám odsúdil? Ale v Lutile je možné zrejme všetko. Koniec-koncov, obecný právnik má k tomuto „podnikateľovi“ zrejme blízko a tak niet sa čo čudovať, že sa veci vyvíjajú na jeho obraz. Ako by toho nebolo dosť, na poslednej urbárskej schôdzi kandidoval do dozornej rady urbariátu. Ak urbárnici nepochopia, že v ich hore je nielen drevo ale aj množstvo nerastného bohatstva, môže sa urbár veľmi rýchlo vykradnúť a niekto bude brať tučné zisky z ťažby,… Nenažraté „eštebácke“ detičky sa asi nezastavia, až kým Slovák nebude drieť väčšiu biedu ako za tureckého pašu.
Ako vyhovieť ťažiarom bentonitu, aby sa neprovokovala verejnosť, ktorá s ťažbou nesúhlasí?
Vo svojich predchádzajúcich letákoch občianske združenie upozorňovalo, že mnohé staré nezmyselné projekty sa chystajú oživiť pod novým marketingom. Občania svojimi pripomienkami v minulosti zastavili nezmyselnú a neúčinnú protipovodňovú ochranu v lokalite Hôstie. Pôvodne mala byť v Jelšinách ale na nové miesto v Hôstí ju naplánovalo naše bývalé „kompetentné“ vedenie obce. Pritom na tom mieste nebola ani spolovice taká účinná ako v Jelšinách, a navyše hrozilo vyrúbanie niekoľko tisíc stromov a iné škody na životnom prostredí. Už vtedy občania upozorňovali, že takýto nezmyselný projekt nikdy neochráni obec a potvrdili to aj prepočty. Možno malo ísť len o oklamanie ľudí a orgánov EU, aby sa z eurofondov urobili poldre, ktoré sa za pár rokov premenia na sedimentačné nádrže na bentonit a expedičnú skládku bentonitu. A teraz to evidentne začína odznovu ale z iného konca. V tejto lokalite vraj treba podporiť cestovný ruch a rekreáciu. A tak plánujú opraviť cestu do Kopernice.Pre koho? Skutočne pre občanov? Alebo skôr pre ťažiarov? Kto sa v tejto lokalite bude kedy rekreovať keď sa nezakáže preprava bentonitu? V tomto projekte však znova vystupuje viac otázok ako odpovedí. Vyasfaltovať uvedenú cestu pre potreby občanov obce a širokej verejnosti pre korčuľovanie, prechádzky s kočíkmi a rodinou? Už ste sa občania niekedy skúsili ísť po tej prašnej a momentálne teda zdemolovanej ceste poprechádzať? Ak by to vedenie obce myslelo úprimne a pravdivo, nebolo by zmysluplnejšie a logickejšie zakázať v prvom rade prejazd nákladných áut s bentonitom a drevom, ktoré nielenže za rok tú „akože“ novú cestu zničia, ale vysokou prašnosťou, ktorá je sprievodným znakom takejto prepravy, znechutia všetkých občanov a verejnosť od akejkoľvek voľnočasovej aktivity v tejto oblasti. A to je možno aj sekundárny cieľ obce. Preto sa pýtame, pre koho v skutočnosti bude táto obnovená cesta slúžiť? Naozaj pre občanov obce a verejnosť alebo ide o skrytý zámer pomoci ťažiarom bentonitu? Robil sa vôbec v tomto smere nejaký prieskum? Ak má obec Lutila a jej vedenie seriózny záujem na uvedenom projekte, tak zakáže čo najskôr prejazd a prepravu bentonitu touto komunikáciou. Ak tomu tak nieje, domnievame sa, že ide len o kozmetickú úpravu a predprípravu infraštruktúry na vybudovanie odkaľovacích poldrov na bentonit, ktoré tam s odstupom času budú vybudované, pod zámienkou protipovodňovej ochrany a agroturistiky. Samozrejme aj so zničenou prírodou (čo bude toho dôsledkom), tak ako to bolo navrhované v pôvodnom projekte. /link /
Trend rozvoja našej obce na nabližšie roky aj vzhľadom na globálnu situáciu je prakticky nulový. Aj napriek „veľkým očiam“ vedenia obce a developerov, nebude mať kto a za čo kupovať nové nehnuteľnosti, preto mať „sny“ o sto deťoch v novej škole a škôlke je utópia. Potenciál budúcnosti skôr vidíme v postavení domu sociálnych služieb, ktorých je stále nedostatok.
Do dôchodkového veku sa dostávajú najsilnejšie ročníky z čias socializmu, ktorých veľká väčšina bude odkázaná práve na pomoc a opateru iných. Je totálnym nezmyslom búrať starú školu a vybudovať novú s uvedenou kapacitou cca. 100 detí. Tento stav sa reálne nedokáže nikdy naplniť. A to aj s prihliadnutím na novú IBV, ktorá sa plánuje. Aj v tomto prípade zrejme ide len o ďalší podvod a predprípravu pozemku a budovy pre „niekoho“.
Na záver
Pre koho vlastne pracuje vedenie obce? Pre nás všetkých? Pre všetkých tých, ktorí vedenie volili? Alebo pre nenažratého podnikateľa (a úzku skupinu ľudí), za ktorým nik z nás nevie kto stojí a pre koho pracuje? Stoja za ním zahraniční podnikatelia? Podielnici na bankovom účte na Cypre? „Bača“ Janko, ktorý v takom prípade pravdepodobne presúva majetok obce sám sebe? Alebo niekto úplne iný? A ak si jedného dňa tento podnikateľ v Lutile zbalí kufre, kto po ňom tieto majetky dostane? A vlastne, čo ostane ešte obecné a teda aj vaše občania? Ak chceme Slovensko zachrániť pre seba a ďalšie generácie po nás, zabráňme aj my vykrádaniu majetku našej obce nečitateľnými podnikateľmi, za ktorými nevieme kto stojí a pre koho pracujú! Upozorňovali sme pred voľbami na takýto pokračujúci scenár v prípade zvolenia staro-nových prisluhovačov. Dnes sa naše predpovede stávajú skutočnosťou. Čo bude ďalej? Že by sa pustili “nenažratí” do vykrádania obecného urbáru práve jeho ovládnutím? Alebo…? Ukáže čas! A možno už aj ukazuje.
O čom bude nasledujúci článok? Dozviete sa v ňom napr. aj to, aký nový prieskum vzácnych kovov a kde schválil banský úrad. A ako nás priamo či nepriamo ohrozuje. Ničenie ekosystému ďalej pokračuje.