Poľovnícky spolok UPS Lutila si pripomenul 100. výročie narodenia MVDr. Porubana – spoluautora Slovenských poľovníckych signálov. V rámci svojej expozície na jarmoku dňa 24.júna časť svojej výstavky venovali aj hre na lesnice a lesné rohy. Autori Dr. Pavel Poruban a zasl. umelec Tibor Andrašovan v roku 1970 zložili 10 základných slovenských poľovnícky signálov.
Lov v minulosti prispel k rozvoju hudobných nástrojov a vzniku všetkých hudobných žánrov. Najskôr to boli parforzné hony so zvučkami oznamujúcimi kde sa zver nachádza. Po večeroch hrali panstvu do tanca. Významnou postavou v 18.storočí to bol markíz Dampier, spoločník kráľa Ľudovíta XIV. , ktorý navrhol parforzný roh s priemerom kruhu až 92cm. Bol prvým skladateľom ktorý prvý použil 6/8 takt. Na naše územie sa okolo roku 1740 dostal parforzný roh aj vďaka manželke grófa Ilešháziho, ktorá bola dvornou dámou na viedenskom cisárskom dvore. Na jarmoku sme vystavili fotografie pánov Porubana a Andrašovana, reprodukcie obrazov markíza Dampiera a grófky Ilešháziovej ako aj obraz pikéra s parforzným rohom na koni so svorkou typických bielo-čiernych duričov.
Mottom Dr. Porubana bolo „ Ak sa ani jedno poľovnícke podujatie nezaobíde bez hlasu lesníc, dosiahli sme svoj cieľ.“
Práve v tomto roku vzniklo medzinárodné združenie hráčov na parforzné rohy, ktorého členmi sa stali hudobníci z Francúzska, Nemecka, Rakúska, Čiech, Slovenska, Poľska, Slovinska a požiadali UNESCO o zaradenie hry na lesné a parforzné rohy do zoznamu kultúrneho dedičstva, podobne ako je hra na fujare a gajdách. Bolo takmer symbolické, že pri našom stánku zahrali na fujare pán Ján Pavel a gajdy Maroš Pavel z Veľkého Zálužia. Hneď za nimi sme na lesné rohy zahrali s Ing. Saxom Hubertskú fanfáru.
Poľovníci z Lutily sú nositeľmi tradície hry na poľovnícke nástroje, lesnicu a lesný roh. Už v roku 1986 sa zúčastnili na celoslovenskej súťaži. V roku 2014 sa konali majstrovstvá Slovenska v Lutile, kde odznela prvýkrát Lutilská fanfára a to v podaní až 70 hráčov a spevákov. Lutilský súbor sa stal majstrom Slovenska a postúpil na majstrovstvá Európy.
V roku 2016 sa súbor z Lutily zúčastnil Majstrovstiev Európy v hre na lesnicu a lesný roh. Podarí sa v Lutile, túto peknú tradíciu, udržať aj po zápise do kultúrneho dedičstva UNESCO?
Zložil som niekoľko jednoduchých skladieb s ľahko-zapamätovateľným textom. Chcel by som aby to malo dej a dušu. Ďalšie hlasy k tomu pridáme podľa zdatnosti hráčov. Takže začiatok novej éry máme za sebou.