Občania obce Lutila dostali od starostu a poslancov Obecného zastupiteľstva (OZ) „vianočný darček“. Je ním nový rokovací poriadok (RP), ktorý mnohí Lutilčania nazvali „náhubkový“. RP podľa nich nereflektuje požiadavky na transparentnosť, ani na aktuálnu epidemickú situáciu. Naopak, ešte viacej obmedzuje občanov a na druhej strane umožňuje značnú svojvôľu poslancom, a starostovi. Opozičný poslanec Slavomír Imriš predniesol až 10 strán pripomienok, námietok a návrhov, napriek tomu sa starosta Ján Pružina a „jeho“ skupina poslancov nimi vôbec nezaoberali, a „náhubkový“ rokovací poriadok si schválili. Ďalšie opozičné návrhy na doplnenie rokovania zmietli zo stola. A to zďaleka nebolo všetko, čo sa dialo na zasadnutí pred Vianocami 2020.
Nová tradícia v Lutile: Rokovací poriadok sa mení vždy pred schvaľovaním územného plánu
Pripomeňme si, ako prebiehalo schvaľovanie ÚP v rokoch 2014-2016?
Ešte si všetci dobre pamätáme, že posledné schvaľovanie územného plánu (ÚP) v Lutile sa poslancom nedarilo skoro 2 roky pre veľký odpor verejnosti. V rokoch 2014-15 boli podané viaceré masívne petície, dokonca sa uskutočnilo aj referendum proti územnému plánu. Hoci petíciu proti ÚP vtedy podpísalo viac ako 40% obyvateľov obce, starostu Pružinu a ďalších poslancov asi nezaujímal názor verejnosti. Letákom rozdaným v obci ľudí od účasti na referende „odhovárali“. Aj takouto kampaňou sa podarilo značnú časť verejnosti zneistiť, čo evidentne znížilo účasť na referende pod 50% a referendum (november 2015) bolo tak neplatné. Toto „Pirhovo“ víťazstvo starostu a niektorých poslancov nad občanmi, ale vôbec neznamenalo, že masívny odpor verejnosti k ÚP sa pominul. Občanom zostávala už len jediná možnosť, ako zamedziť prijatiu nezmyselného ÚP, teda pripomienkovať priamo na rokovaní OZ. Netrvalo dlho a aj túto možnosť zastupiteľstvo občanom zobralo schválením prvého „náhubkového“ rokovacieho poriadku (december 2015). Občania aj napriek tomu neprestali chodiť na zasadnutia a aj keď nemohli hovoriť, tak aspoň počúvali a sledovali, čo sa deje. Na to, že strach z pripomienok verejnosti musel byť obrovský, poukazuje aj to, že ÚP schvaľovali až v lete 2016 a to ešte „v skrytosti“ – na výjazdovom rokovaní zastupiteľstva v materskej škôlke. Na tomto mieste zasadnutie ešte nikdy predtým nebolo a pravdepodobne bolo vybrané len preto, aby tam prišlo čo najmenej ľudí. Vrcholené „číslo“ ignorancie občianskej kontroly predviedlo zastupiteľstvo tým, že napokon v auguste 2017 zrušili aj vyhotovovanie audio-video záznamov z rokovaní, a tak občania stratili akúkoľvek nádej nad kontrolou starostu a poslancov…
Schvaľovania Zmien a doplnkov k ÚP 2020-2021
Po 4 rokoch v máji 2020 obec mala už vypracované zmeny a doplnky k ÚP. Navrhované zmeny a doplnky sú však tak zásadné (dotýkajú sa asi 50 ha pôdy), že by to skôr odpovedalo definícii nového ÚP, ako len zmenám a doplnkom existujúceho. Starosta Pružina, aj napriek veľkému záujmu verejnosti o dianie v obci, nevyhlásil pripomienkovanie ÚP počas leta, kedy boli uvoľnené obmedzenia. Zmeny a doplnky k ÚP boli zverejnené verejnosti až v novembri 2020, počas vyhláseného núdzového stavu, keď bol značne obmedzený pohyb občanov. Toto načasovanie zmarilo veľkej časti verejnosti možnosť pripomienkovať tento dokument. Tento postup opäť rozvíril vášne v obci o tom, ako vedenie obce ignoruje verejnú diskusiu o rozvoji obce. O celej kauze sme písali na našich stránkach (link).
Ako vidieť z posledných udalostí, nielenže starosta evidentne sťažuje občanom pripomienkovanie ÚP, keď obec zverejňovala zmeny a doplnky cez núdzový stav (november 2020), ale počas tohto núdzového stavu si poslanci schválili nový, ešte prísnejší rokovací poriadok (december 2020). Žeby to bola opäť náhoda? Asi nenájdeme na Slovensku inú obec, kde by vedenie obce vždy pred schvaľovaním územného plánu, asi zo strachu z názoru občanov, sprísňovala rokovací poriadok. Takže vedenie obce si môže pripísať ďalšie smutné prvenstvo…
(link na nový rokovací poriadok)
Pripomienky opozície k druhému „náhubkovému“ RP odignorovali
Opozícia je v miestnom OZ zastúpená len jedným poslancom Slavomírom Imrišom, keďže bývalí poslanec za opozíciu Ing. Murgaš už v minulosti „preskočil“ z opozičného tábora do koalície a k starostovi. Vodca opozície Slavomír Imriš na zasadnutí OZ predstavil 10 strán svojich pripomienok k navrhovanému „náhubkovému“ RP. Navyše rozdal papierové kópie každému jednému poslancovi OZ aj starostovi. Potom, ako opozičný poslanec odprezentoval svoje pripomienky slovne, tak žiadal, aby starosta potvrdil ich písomné prevzatie svojím podpisom. Starosta odmietol!
Pripomienky poukazovali na mnohé nedostatky. RP podľa opozície napríklad umožňuje starostovi značnú svojvôľu s prvkami diskriminácie, starosta sa môže sám rozhodnúť komu a kedy udelí slovo, alebo ho zoberie. Napadol aj absentujúce proti-epidemiologické opatrenia. Kritizoval nízku transparentnosť, keďže sa OZ nebude nahrávať na audio-video, ani vysielať cez internet, čo už robia aj menšie obce ako naša. Občania by tak mali možnosť kontrolovať poslancov v priamom prenose a bez obavy, aby sa nakazili korona-vírusom v kultúrnom dome, alebo bez toho, aby porušili zákaz vychádzania a zhromažďovania. Jeden rok považujeme za dostatočne dlhý čas, aby obec na túto situáciu zareagovala. No lutilskí poslanci ani starosta to asi nechcú. (Takto naživo vysielajú zasadnutia napr. v neďalekej obci Trnavá Hora Link). Po novom sa už ani nebude hlasovať menovite, takže občania nebudú vedieť, ako ich zastupovali poslanci, atď….(Link na pripomienky opozičného poslanca)
Pripomíname, že rokovací poriadok vôbec nebolo potrebné schvaľovať na danom zasadnutí. Starosta tak mohol návrh stiahnuť z rokovania a využiť množstvo podaných pripomienok, a nechať relevantné body zapracovať komisiami. Prečo tak neurobil?
Vzhľadom na obrovský záujem občanov Lutily zapájať sa do komunálnej politiky a kontrolovať vedenie obce, je celý postup pri príprave, schvaľovaní RP, ako aj samotný obsah veľmi znepokojujúci. Takto hlasovali obecní poslanci pri schvaľovaní RP:
- ZA: Eduard Čierny, Eva Hromádková, Peter Knopp, Ing. Ján Meliško, Ing. Jozef Murgaš, Slavomír Pružina, Jaroslav Vittek, Ing. Andrea Žiaková
- Proti: Slavomír Imriš
Starosta odobril RP podpísaním namietanej zápisnice
Písomná žiadosť opozície
Aj keď starosta na zasadnutí odmietol podpisom potvrdiť prevzatie pripomienok, opozičný poslanec sa nevzdal. Potom čo starosta a „koaliční“ poslanci odignorovali jeho pripomienky, na druhý deň ich doručil na podateľňu Obecného úradu Lutila. V sprievodnom liste žiadal starostu, aby nepodpísal zápisnicu (pozri obrázok). Zároveň svoje pripomienky dal na vedomie aj Generálnej prokuratúre a ďalším organizáciám, aby sa vyjadrili k RP. Dnes vieme, že starosta zápisnicu nakoniec podpísal, keďže je zverejnená na internetovej stránke obce. Pripomienky opozičného poslanca Slavomíra Imriša v plnom znení sú sprístupnené. (Link na pripomienky k RP).
Starostova odpoveď
Po novom roku zaslal starosta Pružina odpoveď opozičnému poslancovi s vysvetlením, prečo podpísal zápisnicu. V liste sa doslova vyhovára na právničku a zastupiteľstvo, ale nevidí, alebo nechce vidieť, svoj podiel zodpovednosti pri schvaľovacom procese RP (pozri obrázok). Starosta uvádza, že právnička, ktorej prípravu RP zveril, na tom pracovala približne 3 mesiace… Čomu sa asi ťažko verí, keď viacero obcí má skoro identický RP napr. obec Lovča (link). Navyše, poslancov starosta neoslovil, aby na tomto 3 mesačnom procese kreovania RP boli účastní od samého začiatku, o tom, že sa ide meniť RP a jeho obsah sa dozvedeli len pár dní pred jeho schvaľovaním, keď dostali tento materiál pred zasadnutím OZ.
Výhovorky starostu na všetkých dookola nepôsobia presvedčivo, keď on sám nedokázal zabezpečiť transparentnú prípravu RP od samého začiatku, v súčinnosti s poslancami, občianskymi združeniami, občanmi, a ani „chlapsky“ prijať pripomienky a kritiku od opozície.
Na základe toho, ako sa opätovne správa vedenie obce s RP pred schvaľovaním zmien a doplnkov k ÚP, nezostáva ľudom nič iné, len uvažovať nad možnými dôvodmi. Mnohí ľudia dlhodobo vnímajú, že pár jednotlivcov „podnikateľov“ si urobili z obce nástroj na seba-obohatenie. Nejde im pritom o rozvoj obce v súlade s väčšinovým obyvateľstvom a verejným záujmom, ale len o „výrobu“ peňazí pre seba a svojich sponzorov, samozrejme na úkor väčšiny, teda každého z nás… Bojí sa teda starosta a poslanci toho, že by občania mohli svojimi pripomienkami zmariť plány pár jednotlivcov pri schvaľovaní ÚP, predaji obecného majetku alebo ťažbe bentonitu, či zlata? A preto bolo potrebné prijať RP za každú cenu v navrhovanej podobe a zabezpečiť, že občania nedostanú žiadnu reálnu šancu zasiahnuť do rozhodovania vedenia obce? Čas ukáže…
Čo ešte odignorovali poslanci 15.12.2020
Na poslednom zasadnutí OZ sa opäť odhalila pravá tvár vedenia obce. Svedčí o tom aj to, že pri príprave programu zasadnutia, ktoré robí len starosta, si ani len nespomenul na nedávno zosnulého čestného občana Prof. Michala Valenta. Minútu ticha za zosnulého významného Lutilského rodáka, navrhol až opozičný poslanec Imriš, ako doplňujúci bod programu v mene občanov, ktorí si pána profesora vážili. Poslanci aj starosta teda tento bod museli prijať, keďže ich „vyfackovala“ vlastná hanba v priamom prenose.
Ostatné opozíciou navrhované body programu ale poslanci zmietli “zo stola“. Ani sa nad nimi poriadne nezamysleli, ako keby neboli samostatní a všetko, čo navrhuje opozícia, a nie je od starostu Pružinu, automaticky zavrhli.
- Slavomírovi Imrišovi zamietli návrh na vyjadrenie pochvaly aktivistom, za vyhratý súdny spor o bentonit na ložisku Lutila 1 a odsúdenie toho, že starosta Ján Pružina ani neprišiel na súd zastávať občanov a obec, ani sa neospravedlnil z neúčasti.
- Opozičnému poslancovi zamietli aj návrh na zníženie platu starostu, čo by ušetrilo peniaze obci, keďže obec sa vďaka korona-kríze bude zadlžovať a navyšovať poplatky občanom. (Ale starosta evidentne nechce ísť príkladom uskromnením sa, aj keď možno väčšina obecných príjmov z daní za naše domy ide na jeho výplatu…).
- Nevyhoveli ani opätovnému návrhu na odsúdenie násilia voči bývalému opozičnému poslancovi Petrovi Imrišovi. A čo je ešte smutnejšie, že Ing. Žiaková, obecná poslankyňa, tiež nehlasovala za zaradenie tohto posledného bodu, hoci sama je riaditeľkou odboru oddelenia okresného úradu, kde sa riešia priestupky. V našom združení vidíme veľký rozpor v spoločnosti vo vnímaní násilia. Ak by niekto zbil na obci psa (s čím sa jednoznačne nestotožňujeme), tak by sa všetci poslanci predbiehali v tom, ako sa nemajú týrať zvieratá, už len zo strachu z ochranárskych združení. No keď je zbitý (preukázateľne) opozičný poslanec, všetci mlčia. Pýtame sa teda poslancov a starostu, či je pre nich ich kritik menej ako zviera?
Zmena je potrebná…
Mnoho občanov obce Lutila sa pýta, či zastaví niekto tento nedemokratický valec… To, ako sa starosta a koaliční poslanci správajú k opozícii a občanom je vidieť nielen z obsahu schváleného „náhubkového“ rokovacieho poriadku a postupu pri jeho schvaľovaní, či obsahu samotného ÚP v prospech úzkej skupiny ľudí, ale aj z ich správania sa na zastupiteľstve. Len málokto by dokázal v takej atmosfére „ignorancie“ a „nadradenosti“ sedieť a nie to ešte pracovať za opozíciu. Vyžaduje si to silný žalúdok a pevné nervy. Niektorí poslanci v minulosti aj zložili mandát, pretože pociťovali silný psychický nátlak a nedokázali v takejto atmosfére intolerancie pracovať. V našej obci je asi nevyhnutné, aby sa široká verejnosť zúčastňovala na zasadnutiach OZ a aby si pozreli, ako sa „nakladá“ s opozíciou. Ak dnes takto jednajú s politickými oponentami, tak kto im zabráni jedného dňa takto nakladať aj s občanom? Zároveň občianske združene „Lutila O.Z.“, prostredníctvom predsedníčky Mgr. Slávky Pročkovej, týmto vyjadruje uznanie Slavomírovi Imrišovi za vytrvalosť v boji za práva občanov. Veríme, že odvaha a obety opozície prinesú čoskoro svoje ovocie a podarí sa obec ešte zachrániť a umožniť občanom zvoliť si nové demokratické vedenie obce, a nie figúrky oligarchie. Toto prajeme občanom obce Lutila na začiatku roka, aby sme mohli stráviť nasledujúce Vianoce už s istotou, že vedenie obce a nový starosta naozaj budú stáť za svojimi občanmi.
Prílohy:
1. Schválený Rokovací poriadok obce Lutila dňa 15.12.2020
2. Pripomienky Slavomír Imriš k návrhu rokovacieho poriadku, doručené poslancom a starostovi na rokovaní zastupiteľstva 15.12.2020
3. Žiadosť o nepodpísanie zápisnice a podanie pripomienok na podateľňu obecného úradu 16.12.2020
4. Odpoveď starostu Jána Pružinu z 11.1.2021, prečo podpísal zápisnicu s OZ.