Medvede sa opäť približujú k obciam a mestám. Podľa poslednej reportáže televízie TA3 sa medvede často pohybujú v okolí mesta Žiaru nad Hronom (Svätý Kríž). Je ale otázka medveďa hnedého naozaj taká jednoduchá, (ako sa verejne prezentuje v médiách) za akú sa považuje a bude stačiť len samotná regulácia medveďa, alebo treba prijať aj ďalšie opatrenia? Pozrieme sa na to v našom článku.
Výskyt medveďa hnedého (Ursus arctos)
Výskyt medveďa hnedého (Ursus arctos) v Európe je veľmi zriedkavý. Kedysi, keď v Európe ešte boli väčšie a súvislejšie celky lesov, boli medvede vo väčšine európskych krajín. Slovensko patrí k jednej z mála európskych krajín, kde sa medveď v súčasnosti stále nacháza. Výskyt medveďa hnedého v Európe znázorňuje obrázok nižšie. Je na zamyslenie, ako nastaviť podmienky súžitia človeka a voľne žijúcich živočíchov vrátane medveďa, aby bol medveď hnedý aj naďalej súčasťou našej prírody a neohrozoval obyvateľov. Bude preto potrebné posúdiť túto otázku v celej jej šírke.
Obrázok: Výskyt medveďa hnedého v Európe. Zdroj: http://www.velkeselmy.cz/medved-rozsireni
Medvede sa objavujú nielen v obciach ale aj v meste Sv. Kríž
Prípady, keď sa medvede dostávajú do obytných zón, ako aj konflikty s človekom za ostatné roky, neúnosne pribúdajú v rámci celého Slovenska. V regióne Svätého Kríža (dnešný Žiar nad Hronom) na strednom Pohroní to tiež nie je po prvý krát. Za zmienku stojí prípad, kedy sa medveď prechádzal priamo pred kaštieľom, kde kedysi sídlili banskobystrickí biskupi. Informovali sme o tom na našich stránkach: https://www.lutila.eu/plan-mestanostu-petra-antala-postavit-zahradky-pri-lutile-sa-stretol-s-odporom/
Obrázok: Medveď sa prechádza ulicami Svätého Kríža
(Žiar nad Hronom) 21/06/2021 (zdroj ziar.sk [link]).
Často sa vo verejnom priestore redukuje otázka medveďa len na jeho premnoženie a potrebu jeho regulácie. V tomto duchu referujú takmer všetky mainstreamové médiá. Nebolo tomu inak ani v reportáži televízie TA3 z 31.10.2023, kde starostovia obcí v okolí mesta Svätý Kríž, prezentovali ústami Mgr. Pavla Kravca podpísanie petície za reguláciu medveďa z dôvodu jeho častého výskytu v ich obciach a katastroch. K iniciatíve sa pridala aj naša obec Lutila.
Celá reportáž televízie TA3 (reportaž sa spustí kliknutím na obrázok alebo linku pod ním):
Ťažba bentonitu a dreva narúša prirodzené prostredie medveďa
O potrebe ochrany obyvateľov pred medveďom niet pochýb, a aj naše Občianske združenie „Lutila O.Z.“ jednoznačne ako prioritu podporuje ochranu obyvateľov. Členom nášho združenia je aj dlhoročný poľovník so slovenskými aj zahraničnými skúsenosťami PhDr. Ján Pročka, a preto si dobre uvedomujeme takúto potrebu. V minulosti bol počet medveďa hnedého prísne regulovaný. Medzi revíry s najpočetnejším výskytom medveďa hnedého patril revír Ihráč. Pri regulácii medveďa sa jeho počty udržiavali na hranici 2-4 kusy na 1 km2. Dnes sú tieto počty už len spomienkou a to hlavne neodborným zásahom mimovládok a rôznych pseudoaktivistov. Chceme však zdôrazniť skutočnosť, že premnoženie medveďa hnedého na Slovensku, nie je jedinou príčinou, prečo sa často medvede potulujú v blízkosti obydlí a intravilánoch obcí a miest. Regulácia medveďa musí vychádzať z dobre poznaného stavu ako aj všetkých príčin, prečo dochádza k jeho pohybu smerom k ľuďom. Človek svojou nezodpovednou činnosťou a aktivitami zasahuje do prírody a jej biotopov. A preto sa niet čomu čudovať, že medvede sú vyrušované a zmenšuje sa ich prirodzený priestor na pokojný život v lese. Drancovanie prírody, odlesňovanie lesov a vytváranie povrchových dobývacích priestorov za posledné desaťročia sú príčiny takéhoto stavu v súčasnosti. V našom regióne ide hlavne o ďalšie aktivity v miestnych lesoch, najmä v súvislosti s povrchovou ťažbou bentonitu. Neďaleko obce Lutila sa enormne rozrástla povrchová ťažba bentonitu, čím sa narušilo prirodzené prostredie pre medveďa v miestnych lesoch. Bentonitové lomy sú dobre viditeľné v týchto lesoch aj zo satelitnej snímky (viď obrázok nižšie). K povoleniu tejto ťažby došlo hlavne nezodpovedným postojom obcí Lutila, Stará Kremnička ako aj ďalších obcí, ktoré slepo vydávali na túto činnosť súhlasné stanoviská, ktoré dodnes nezmenili a pravdepodobne ani nezmenia. Dokonca nepodporili ani súdne žaloby miestnych aktivistov a žiadosť o finančnú podporu pre občianske združenie „Lutila O.Z.“ na boj proti ťažbe bentonitu zamietli v obecných zastupiteľstvách. Dnes zväčša tí istí ľudia podpisujú petíciu vláde na reguláciu toho, čo sami zbabrali. Ťažba nerastného bohatstva v týchto lesoch, z ktorej bohatnú zväčša zahraničné korporácie, bude zrejme nekontrolovane pokračovať podľa vyznačených ložísk na portály Štátneho Geologického ústavu Dionýza Štúra (viď obrázok nižšie).
Obrázok: Zobrazenie ložísk za obcou Lutila (zdroj: web-stránka Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) – http://www.geology.sk , 2015)
Obrázok: Bentonitové lomy v lese medzi obcami Lutila a St. Kremnička. Mapový podklad Google maps 2019.
Preto si myslíme, že len samotná regulácia medveďa hnedého a jeho výskytu v obytných zónach dnešnú situáciu nevyrieši. Bude potrebné do budúcnosti prijať také opatrenia, aby poľovná zver, nevynímajúc medveďa, mala vo svojom prirodzenom prostredí – v lese, dostatok pokoja a hlavne priestoru. Teda je potrebné obmedzovať drancovanie lesov a ťažbu nerastných surovín na nevyhnutné minimum v súlade s verejným záujmom našich občanov a nie záujmami zahraničných korporácií.
Miestni aktivisti dlhé roky bojujú za zdravú a pokojnú prírodu
Lutilský aktivista a včelár Dr. Peter Imriš už podal v súvislosti s ťažbou bentonitu viacero žalôb a doposiaľ vyhral dva súdne spory, kedy bolo vydané povolenie Banského úradu z Banskej Bystrice na miestnu ťažbu bentonitu zrušené rozsudkom. Od roku 2016 prebieha na súde v Bratislave aj ďalšia Imrišova žaloba proti EIA, ktorú vydalo MŽP na povolenie ťažby bentonitu. Verme, že súdy budú pojednávať v tejto veci v dohľadnom čase, aby nedošlo k pokračujúcim závažným škodám na prírode, ktoré by boli nezvratné (ak bola EIA vydaná nezákonne). Prinášame tiež reportáž RTVS z 28.11.2020 z hlavných správ o ťažbe bentonitu v blízkosti obce Lutila (reportáž sa spustí kliknutím na obrázok).
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/251042#1124
https://www.lutila.eu/dalsie-vitazstvo-vcelara-a-aktivistov-voci-tazbe-bentonitu/
V katastri našej obce sa možno čoskoro spustí aj ťažba zlata, https://www.lutila.eu/pridu-urbarnici-o-svoje-podiely-pre-tazbu-zlata-a-striebra/ . Kam potom majú medvede a ostatné voľne žijúce živočíchy ísť, keď ich človek oberie o ich prirodzené miesta pokoja v lese? Je potrebné vyvýjať tlak na kompetentné orgány, aby uvedený stav zmenili. Može tak urobiť každý, buď individuálne alebo napr. aj prostredníctvom občianskeho združenia „Lutila O.Z.“ .
Len verejná mienka môže prinútiť kompetentných k zmene.