Spoločenská akcia na námestí sv. Ladislava v Lutile z roka na rok stráca na svojom charaktere – jarmok ľudových remesiel. V tomto roku sa objavili na jarmoku výrobky z keramiky, z dreva črpáky, drevorez-
by v stánku poľovníckeho spolku UPS Lutila. Veľmi málo na to, aby sa dalo povedať „jarmok ľudových remesiel.“ Program na pódiu sa niesol v znamení platených účinkujúcich. Dychová hudba Lutilka sa stala platenou legionárskou kapelou bez obyvateľov Lutily, okrem Eduarda Čierneho. Je to na škodu, pretože v lutilských rodinách sa tradovalo, hrá otec i syn. Nemáme spevokol, nedávame priestor pre harmonikárov a vlastné súbory. Je to na škodu, pretože mládež nemá žiadnu motiváciu. Zaplatiť hosťujúce súbory a legionárov je ambíciou kandidujúcich do obecného zastupiteľstva.
Jedinou stabilnou organizáciou je poľovnícky spolok UPS Lutila. Popri dlhoročnej tradícii svitá aj pre mladších nových členov a kandidátov. Treba si vysúkať rukávy a zapojiť sa do diania v spolku. Spolok má koncepciu a vie zaujať verejnosť v niekoľkých oblastiach. Venuje pozornosť tým najmenším škôlkárom. Samozrejme s pomocou rodičov vedia poskladať puzzle, alebo zvieratká skompletovať s uškami a parohami. Niektoré deti vydržia skladať pol hodinu a výnimočne jednu hodinu, čo nás veľmi teší, pretože hračky sme sami vyrobili. Naše drevorezby a maľby sú zamerané na významné udalosti, o ktorých sa dá desiatky minút rozprávať. Sú to historické a mytologické príbehy z gréckej mytológie a európskej histórie. Markíz Dampier ako tvorca parforzných rohov, skladateľ v 6/8 takte významne prispel k rozvoju hudby a hudobných nástrojov. Peter Paul Rubens s obrazom Kalydónsky diviak zaujal mnohých návštevníkov a vydržali počúvať pútavé rozprávanie z gréckej mytológie. Z rozprávania bolo poslucháčom iba známe meno bohyne Artemis. Príbeh šaša a zvolenského pána zaujal rovnako a stvárnenie na drevorezbe evokovalo reálnosť povesti. Obrazy sv. Huberta a sv. Eustacha boli predlohou pre rozprávanie zo života týchto svätcov. Ich príbeh nás varuje pred chamtivosťou, prospechárstvom a nabáda k striedmosti. Príbeh psa s diviakom a autentické zobrazenie bukového lesa v Ludáni navodilo tému starostlivosti o les v správe urbárskeho – pozemkového výboru. Návštevníci prejavili záujem pomôcť v prerezávkach, zúčastnia sa brigád.
Stav spoločného lesa im nie je ľahostajný.
Hra na lesný roh zaujala veľkých i malého, ktorý si pýtal fúknuť na lesnom rohu. Vyhoveli sme, ale napred sme dezinfikovali nátrubok liehovým nápojom, potom opláchli minerálkou a až potom mohol malý zvedavec skúsiť. Išlo mu to hneď na prvý krát, čo nás nesmierne prekvapilo.
Návštevníci mali možnosť počuť niekoľko signálom v dvojhlasnom podaní. Lovecká hudba vytvorila zvukovú kulisu ku krásnej prezentácii lutilských poľovníkov.
Lutilský stehlík – malé rýchle občerstvenie je už kultová záležitosť lutilských poľovníkov a získalo si veľkú obľubu. Poľovníci vyrobili viacej ako 400 porcii zo srnčieho mäsa. O 16,00 sa zásoby mäsa minuli a zabalili sme.
Novodobá tradícia je pokračovaním toho čo robili naši predkovia za účelom udržania rovnováhy, zamedzovaniu škôd a vlastnú obživu. Pridali sme atraktívne činnosti pre zabavenie verejnosti, v čom sa nám darí.
V Lutile 3.7.2022 Ing. Dušan Hronský
predseda
Titulná fotografia: Ing. Dušan Hronský a Ing. Andrej Saxa otvárajú poľovnícky stánok hrou na lesnom rohu.
Pár fotografii z poľovníckeho stánku: