Včelári a sympatizanti včelárstva zaplnili v nedeľu 14.10. 2018 lutilský kostol, aby si uctili svojho patróna sv. Ambróza na 6. ročníku Dní včelárstva. Tohtoročné podujatie sa nieslo v znamení 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky a Slovenského včelárstva. Podujatia sa zúčastnil aj prvý podpredseda Slovenského zväzu včelárov JUDr.Milan Sláviček, PhD.
Svätá omša k úcte sv. Ambróza
Podujatie začalo sv. omšou v miestnom kostole, ktorú celebroval františkánsky páter Peter Baptista, OFM (Ing. Jána Pružina) spolu s miestnym pánom farárom Ing. Mgr. Michalom Slašťanom. Páter Peter zameral svoju kázeň na Božie prikázania. Poukázal na včely, ako príklad pre ľudí pri odovzdávaní pravdivých informácii, budovaní vzťahov, pracovitosti, a dodržiavania Božích zákonov, ale nadviazal aj na 25. ročné výročie Slovenskej štátnosti. Včelári sa aktívne zapojili do liturgie prinesením obetných darov, čítaniami, ale aj spevmi, ktoré na organe doprevádzal včelár Janko Imriš.
Ako poďakovanie za dar Slovenskej štátnosti záverom zaspievali aj slávnostnú pápežskú hymnu.
Slávnostný program
Prítomných privítal Peter Imriš, ktorý na podujatie pricestoval zo zahraničia. Úvodom sa venoval téme výročia Slovenskej štátnosti poukázal na stáročnú túžbu Slovákov po svojom štáte, ktorá sa nakoniec aj naplnila. Pripomenul významnú osobnosť regiónu biskupa Štefana Moysesa, ktorý pôsobil v neďalekom Svätom Kríži a prispel k budovaniu národného povedomia Slovákov cez cyrilometodskú tradíciu a tiež založením Matice Slovenskej. Vo svojom príhovore ďalej zhrnul 6 ročnú históriu podujatia a poukázal na aktivity včelárov za uplynulý rok; najmä na zahraničné návštevy včelárov z Belgicka, Rumunska a Fínska, ktoré miestny včelári privítali a sprevádzali na Slovensku. Spomenul aj to, že v tomto roku bol pri založení prvej včelnice na zahraničnej univerzite, kde v súčasnosti pracuje. Lutilskí včelári svojimi aktivitami aj počas minulého roka napĺňajú svoj cieľ šíriť úctu k sv. Ambrózovi a popularizovať včelárstvo nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, dodal na záver.
Prvý podpredseda SZV JUDr.Milan Sláviček, PhD., sa prihovoril miestnym včelárom, poďakoval za pozvanie a uviedol, že jeho, ako aj vedenie Slovenského zväzu včelárov (SZV) veľmi oslovilo spojenie duchovna a včelárenia, ktoré toto podujatie ponúka. Zhrnul 25 ročnú históriu organizovaného včelárenia na Slovensku. Poukázal aj na dobrú spoluprácu z českým zväzom včelárstva, dotačnú politiku a tiež v detailoch predstavil základné priority Slovenského včelárenia: vzdelávanie, zdravotníctvo, informačné technológie a otvorenie sa svetu. Záverom vyjadril želanie, aby toto podujatie pokračovalo aj v budúcich rokoch.
Miestnym včelárom sa prihovoril aj predseda miestnych poľovníkov Ing. Dušan Hronský. Vyzdvihol prácu včelárov, ktorá je tak ako práca poľovníkov, užitočná pre ľudí aj prírodu. Nadviazal na niektoré enviromentálne otázky, ktoré sú v súčasnosti v obci aktuálne, a to ťažba bentonitu, ale aj masívne odlesňovanie, čo negatívne ovplyvňuje včely i poľovnú zver. Spomenul patrónov poľovníctva príbehmi z ich života – najmä sv. Huberta, sv. Eustacha a sv. Vendelína. Taktiež poukázal na duchovný program miestnych poľovníkov, ktorý podobne ako včelári tiež majú svoje svätohubertské omše a tiež zorganizovali v Lutile celoslovenskú súťaž v poľovnom trúbení a dokonca sa zúčastnili aj celoeurópskej súťaže, čo bola veľká pocta pre poľovné združenie z malej obce, ktoré navyše v tvrdej medzinárodnej konkurencii obstálo.
Podujatia sa zúčastnili aj niektoré členky miestneho Senior klubu Zamatka – pani Želmíra Loučičanová a Mária Gašparíková. Na podujatí sa objavili aj mladí Lutilčania, ktorí sa prišli informovať o možnosti štúdia včelárstva. Záverom si účastníci posedeli pri medovníku a zotrvali v družnej diskusii.
Občianske združenie “Lutila O.Z.” a včelári vyjadrujú úprimnú vďaku miestnej farnosti, že kultúrny program sa mohol uskutočniť výnimočne namiesto kultúrneho domu v kostole, keďže obec neposkytla na toto podujatie miestnosť v kultúrnom dome.