Na konci apríla zavítali na Slovensko včelári z Belgicka a Rumúnska. Svoju cestu započali v Lutile a precestovali Slovensko od Tatier až k Dunaju. Z návštevy Slovenska si odniesli nielen pekné spomienky, ale aj symbol lutilských včelárov.
Predchádzajúca medzinárodná spolupráca
Na jeseň minulého roka na pozvanie Lutilských včelárov zavítali na Slovensko včelári z Fínska, o tejto akcii sme informovali na našich stránkach. Na Slovensku sa im veľmi páčilo a následne vznikla aj prvá spolupráca so Strednou odbornou školou pod Bánošom v Banskej Bystrici (kde sa vyučuje včelárstvo). Išlo najmä o poskytnutie fínskej metodiky na boj s klieštikom (varroázov) bez použitia tvrdej chémie, ochranu úľov pred medveďom, ale aj výmenu študentov.
Návšteva v Lutile
Posledný aprílový týždeň tohto roka, sme privítali ďalšiu zahraničnú skupinu včelárov – tentokrát z Belgicka a Rumúnska. Lutilský včelár Peter Imriš (člen Slovenského zväzu včelárov ZO – Žiar nad Hronom) privítal delegáciu v Lutile. Súčasťou tejto delegácie bol pán Etienne Bruneau z Belgicka, riaditeľ Včelárskeho výskumného a informačného centra – CARI (Centre Apicole de Recherche et d’Information) a manažérka spoločnosti CasaBIO pani Alina Varadi z Rumúnska. V Lutile navštívili miestnu včeliu farmu. Peter Imriš ich poinformoval aj o aktivitách miestnych včelárov. Veľmi ich zaujalo každoročné organizovanie podujatí k sviatku sv. Ambróza patróna včelárov. Ocenili aj miestne vylepšený úľ pre seniorov (ležanového typu) tzv. „senior úľ – Lutila“.
Na pamiatku návštevy obce a miestnych včelárov Peter Imriš podaroval vzácnym hosťom printovú kópiu reliéfu sv. Ambróza – symbol miestnych včelárov. Tento drevený reliéf pre Lutilských včelárov vyhotovil umelec zo Žiaru nad Hronom pán Andrej Jánoška v roku 2015 a bol aj požehnaný počas dní včelárstva v Lutile.
Z Lutily sa spoločne vybrali spoznávať ďalšie zaujímavé včelárske miesta na Slovensku…
Od Tatier k Dunaju…
Pod Tatrami navštívili ukážkové včelnice v Hybe a v Spišskej Starej Vsi, ako aj Ústav včelárstva v Liptovskom Hrádku. Na strednom Slovensku si pozreli Strednú odbornú školu pod Bánošom v Banskej Bystrici (so zameraním na včelárstvo). Na západe krajiny navštívili firmu na výrobu medoviny (včeloviny) pri Trnave, včelársky skanzen v Kráľovej pri Senci a zavítali aj na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre. Neobišli ani hlavné mesto Bratislavu. Príchod zahraničnej delegácie si všimli aj slovenské médiá. V rozhovore pre rádio Regina v Banskej Bystrici medzi iným poukázali aj na problémy s ktorými včely zápasia a spôsobujú ich úhyn. Medzi podstatné faktory patria napr. používanie pesticídov (neonikotinoidov) v poľnohospodárstve, pestovanie monokultúr na veľkých plochách (malá pestrosť peľu a nektáru), ale aj kŕmenie včiel cukrom. Riešenie týchto problémov sa snažia presadiť aj na Európskej úrovni. Zostrih rozhovoru odvysielalo rádio Regina Stred dňa 3. mája 2018 s prekladom Petra Imriša. Bohatý program návštevy Slovenska doprevádzalo slnečné počasie a krásne zakvitnutá príroda.
(c) Foto: Ľuboš Mikuš, Peter Imriš