Poľovnícke trubačstvo má v Lutile dlhoročnú tradíciu. Prvý súbor vznikol v r. 1982 a prvýkrát vystúpil na celoslovenskej súťaži na Vršatci v r. 1985. V súbore boli zastúpené tri generácie Dezider Lacko (50r.), Dušan Hronský (30r) a Eduard Čierny (12r). Súťažilo sa v hraní 3 signálov, ktoré boli vybrané pre každú súťaž zo „Slovenských poľovníckych signálov“ skomponovaných zasl. umelcom Tiborom Andrašovanom v r.1970. Aby sa ľahšie zapamätali mali aj pekné texty, ktoré napísal MVDr. Pavel Poruban. V Lutile bolo vždy dosť dobrých muzikantov, pretože tu bolo veľa chlapcov, ktorých naučil hrať v miestnej dychovke Jozef Čierny, Eduardov otec. Viacej ako desať rokov sa hrávali poľovnícke signály na poľovačkách, zábavách a schôdzach. Okrem spomenutých trubačov, na lesnice ešte hrávali Štefan Maceják, Ján Jančok a Daniel Černaj. Na niekoľko rokov prišiel útlm, ale tento v roku 2005 pominul a začali sme novú etapu rozvoja poľovníckeho trúbenia.
Nový začiatok
Bolo stále žiadanejšie na poľovačkách, plesoch ale aj pohreboch, poľovníckych skúškach, kulinárskych súťažiach, dokonca sme spestrili prednášky deťom, či jarmok. Obstarali sme si lesné rohy a začali na nich hrať najnovšie poľovnícke fanfáry. Mali sme záujem sa prezentovať na celoslovenskej súťaži a tak sme sa zúčastnili na súťaži v Oravskom Podzámku, Manínskej úžine, vo Zvolene a v roku 2014 sme usporiadali súťaž v Lutile. Súťaž sme ako domáci usporiadateľ aj vyhrali. Okrem stabilnej zostavy na lesnice hrali Peter Trokšiar, Michal Forgáč, Ondrej Barát a Peter Knopp. Za usporiadanie súťaže v Lutile a financovanie trubačov vďačíme Poľovníckemu spolku UPS Lutila a niekoľkým sponzorom, ktorí boli ochotní nám finančne prispieť. Za jedno z najvýznamnejších vystúpení trubačov považujem účasť na Celoslovenskej poľovníckej výstave na Inchebe v Bratislave v roku 2010. Tu sme sa prezentovali okrem hry na lesný roh aj lutilskou špecialitou „Lutilským stehlíkom“.
Súčasnosť
Za úroveň hry, ale aj celkové fungovanie patrí vďaka Eduardovi Čiernemu, ktorý nám ako dobrý muzikant úkázal ako na to, čo robíme nesprávne. Základom súboru je trio Eduard Čierny, Andrej Saxa a Dušan Hronský. Na spoločných poľovačkách hrávame ako trio Andrej Saxa, Peter Knopp a Dušan Hronský. Na najvýznamnejšej akcii, ktorej sme sa zúčastnili 1.Otóbra 2016 1. Majstrovstvách Európy v Mariánskych Lázňach sme požiadali o pomoc vynikajúcich trubkárov: Miroslava Mešinu a Jozefa Martiša, ktorí spolu s nami absolvovali súťaž v kategóri hry na nástroje v „B“ ladení.
V súťaži „B“ ladenie súťažilo 11 súborov a my sme skončili presne v strede, na 6 mieste. V kategórii „Es“ ladenie súťažilo 7 súborov. Obidve kategórie vyhrali trubači OMS Přerov. Na súťaži sa zúčastnilo takmer 200 súťažiacich zo šiestich štátov Česka, Slovenska, Slovinska, Rakúska, Nemecka a Poľska. Rád by som poďakoval trubačom za to, že boli ochotní cvičiť, obetovali svoj voľný čas a zúčastnili sa súťaže a tak reprezentovali Poľovnícky spolok UPS Lutila. Ďakujem sponzorom, firme Tubex Žarnovica, RgO SPZ Žiar nad Hronom, Klubu trubačov SR OPK Šaľa a Poľovníckemu spolku UPS Lutila za spolufinancovanie účasti na súťaži.
Súčasná úroveň poľovníckeho trúbenia je vysoko a vyžaduje si hudobné vzdelanie, zručnosti a vedomosti na úrovni hráčov v dychovej hudbe. Hrajú sa povinné skladby hudobných skladateľov z iných štátov a ich nácvik vyžaduje niekoľko mesiacov.