Na 54. ročníku medzinárodnej vedeckej konferencie UPEC, ktorá sa konala toho roku v Bukurešti, získal cenu za najlepší vedecký príspevok Peter Imriš, rodák z Lutily. Imriš v článku prezentoval výsledky svojej výskumnej práce v oblasti energetiky, ktorú vykonáva na prestížnej anglickej univerzite.
Bukurešť
Táto 2,5 miliónová metropola je zvaná aj Paríž východu. Paríž tu pripomína mnoho vecí vrátane krásnych širokých ulíc po vzore známej ulice – Elyzejské polia (Champs-Élysées). Široké ulice nielen odľahčujú modernú automobilovú dopravu ale aj zvýrazňujú veľkosť mesta. Podobne, ako v Paríži, či Ríme aj tu nájdeme víťazný oblúk, ktorý pripomína dosiahnutú Rumunsku nezávislosť v roku 1878 a víťazstvá rumunskej armády v prvej svetovej vojne.
Bukurešť je ale mesto, ktoré má aj svoju vlastnú krásu a niektoré svetové prvenstvá. V centre mesta sa nachádza Parlamentný palác, ktorý dal postaviť ešte Nicolae Ceaușescu. Táto budova je najväčším parlamentom na svete a druhá najväčšia administratívna budova po americkom Pentagone. Stavba istým spôsobom symbolizuje komunistickú minulosť krajiny, počas ktorej sa začala stavať. Neďaleko parlamentu sa v súčasnosti stavia chrám, ktorý po dokončení bude najväčšia pravoslávna katedrála na svete s pôdorysom 120x70m a výškou 120m, čím predbehne aj Chrám Krista spasiteľa v Moskve a Izakovskú katedrálu z Petrohradu. Aj toto odráža silnú kresťanskú tradíciu Rumunska, a po rokoch komunizmu symbolizuje, aj návrat ku kresťanským koreňom v modernej Európe.
UPEC conferencia
Konferencia UPEC (International Universities Power Engineering Conference) je jednou z najstarších konferencii v oblasti energetiky, ktorá sa koná v Európe. Jej 54. ročník sa toho roku uskutočnil na Polytechnickej Univerzite v Bukurešti, ktorá je najväčšou Rumunskou technickou univerzitou. Pred rokom si pripomenula neuveriteľné 200. výročie svojho vzniku. Množstvo výskumníkov z celého sveta sa začiatkom septembra stretli, aby prezentovali a diskutovali výsledky svojej vedeckej práce. Na konferencii sa zúčastnil aj Peter Imriš, toho času pôsobiaci na Brunelovej univerzite v Londýne. Dominovali rôzne aktuálne celosvetovo diskutované témy, ako dekarbonizácia energetiky a zníženie vplyvov na životné prostredie, elektro a vodíková mobilita, prenosové elektrické sústavy, ochrany elektrických sietí, atď….
Prvenstvo “zožal“ lutilský rodák
Imriš v minulosti pracoval na prestížnych univerzitách v Európe ale aj v USA, kde absolvoval doktorandské a aj postdoktorandské štúdiá v oblasti energetiky. V svojom súčasnom výskume, ktorý realizuje na Brunelovej univerzite v Londýne, sa venuje vplyvu obnoviteľných zdrojov na stabilitu energetickej siete. Obnoviteľné zdroje prenikajú v súčasnosti do energetických systémov skoro na celom svete, čo je pozitívne nielen z hľadiska udržateľnosti výroby elektrickej energie, ale hlavne životného prostredia. Na druhej strane, zapojenie veľkého množstva týchto zdrojov, predstavuje pre energetické sústavy veľkú výzvu na udržanie stability systému v podobe zvýšeného rizika prípadných blackout-ov. Imriš sa svojím výskumom snaží prispieť k pochopeniu vzniku a odstráneniu neželaných veľkoplošných výpadkov energie. Jeho metóda sa napríklad použila aj pri skúmaní a analyzovaní príčin posledného veľkého výpadku v Británii, ktorý sa udial začiatkom Augusta 2019, kedy bolo v dôsledku poruchy odpojených zo siete okolo 1 milión odberateľov. Výsledky jeho práce oslovili vedeckú komisiu natoľko, že získal cenu za najlepšiu publikáciu z pomedzi 500 autorov, ktorí na konferencii publikovali. Ocenenie odovzdal prezident konferencie Prof. Radu Porumb z Polytechnickej Univerzite v Bukurešti. Imrišovi zablahoželali k výsledkom jeho práce aj významné osobnosti prítomné na konferencii, medzi inými aj svetovo uznávaný Profesor Gerald Thomas Heydt, zo Spojených Štátov Amerických. Imriš v svojom príhovore poďakoval za ocenenie, ktoré podľa neho patrí všetkým spoluautorom a tiež sponzorovi výskumu. V svojom príhovore tiež vyzdvihol kvalitné zorganizovanie konferencie, krásy mesta a vrelé privítanie.
Titulný Obrázok: Časť účastníkov konferencie UPEC2019, (Parlamentný palác, Bukurešť, Rumunsko).