V decembri minulého roka obec Lutila zamenila cca. 20 ha obecných pozemkov so súkromnou spoločnosťou. Nespokojnosť časti verejnosti s otáznou transparentnosťou, hospodárnosťou a zákonnosťou pri uvedenej zámene vyvrcholila podaním niekoľkých trestných oznámení. Hoci prvé vyšetrovanie nepreukázalo podozrenia, Generálna prokuratúra SR vytkla pochybenia a nariadila nové šetrenie vo veci…
Zámena 20 ha obecných pozemkov – salámová medóda?
Obec Lutila po komasácii v roku (2014) vlastnila časť svojich pozemkov v tzv. “Golánovej medzi” – blízko kooperačnej cesty, ktorá vedie medzi lutilským a kosorinským družstvom. Ako sa tieto obecné pozemky ocitli v súkromnej spoločnosti?
Prenájom
Pripomíname, že obec najskôr v máji 2015 prenajala pozemky novovzniknutej Poľnohospodárskej spoločnosti s.r.o., na dobu 15 rokov. Hoci kosiť pozemky s podporou atraktívnej dotácie mohla aj sama obec.
Prvý pokus o zámenu
Ešte ani poriadne nevyschol atrament na nájomnej zmluve a súkromníci už chceli tieto obecné pozemky dostať do vlastníctva formou zámeny. Je zvláštne, že starosta obce, Ján Pružina, ktorý je vo funkcii skoro 30 rokov, nechal zverejniť zámer zámeny cca. 20 ha pozemkov so súkromníkmi, bez predošlého schválenia v Obecnom zastupiteľstve (ďalej len OZ)
Obrázok: časť nezákonného oznamu na stránke www.lutila.sk zo dňa 10.8.2015.
Nezákonnosť takéhoto postupu starostovi vytkol v liste opozičný poslanec Imriš, a starosta musel oznam stiahnuť. Na nasledujúcom zasadnutí OZ (2.9.2015) starosta dal prejednať kontroverzný zámer, no tento aj tak neprešiel 3/5 väčšinou.
Povolenie na stavbu
Napriek nevydarenej zámene a dostatku pozemkov súkromníci aj tak chceli postaviť farmu radšej na obecnom ako na svojom. V obecnom zastupiteľstve sa našla tesná (nadpolovičná) väčšina poslancov, ktorí boli zrejme tak presvedčení o výhodnosti súkromnej investície na obecnom pozemku, že hneď o niekoľko dní (14.9.2015) odhlasovali, aby sa stavalo na obecnom…. Nezohľadnili vôbec námietky mnohých občanov, že kravín nebol v územnom pláne, že existovala petícia 32% občanov (Ing. Hronského) za zachovanie prírody. Nebolo ani nové výberové konanie, aby sa zistilo, či niekto iný by neponúkol viacej za možnosť stavať na rozľahlej obecnej parcele, ale dovolili stavať súčasnému nájomcovi – dokonca bez koncesnej zmluvy – teda vyjasnenia vzťahov medzi obcou a investorom….
Zámena
Keď už stavby farmy stáli, tak poslanci bez zváženia iných možností zahlasovali za zámenu pozemkov, pretože obci súkromníci ponúkli pozemky 1.5x väčšej plochy. Za zámenu hlasovali: Peter Knopp, JUDr. Róbert Kováč, Ing. Ján Meliško, Ing. Jozef Murgaš, Mgr. Rastislav Pittner, Slavomír Pružina, Helena Velká, Jaroslav Vittek, 7.12. 2017. Následne 1.3.2018 prenajali všetky obecné pozemky aj tie, ktoré zámenou obec získala, (dokopy cca. 50 ha) tej istej spoločnosti, tentokrát bez výberoveho konania len dodatkom k pôvodnej zmluve.
Nakladanie s majetkom takéhoto veľkého rozsahu (20ha) neprejednali poslanci a starosta za skoro 3-roky s občanmi ale ani v komisiách OZ a nezvážili iné možné riešenia, ktoré mohli byť výhodnejšie pre obec… (napr. nové výberové konanie, odpredaj alebo vstup do spoločného koncesného vzťahu medzi obcou a investorom a iné.) Nezasadala ani komisia výstavby a verejného poriadku, kde je predsedom Peter Knopp.
Vybrali teda poslanci a starosta naozaj najlepšie riešenie pre obec alebo len súkromného investora?
Čo sa nepáčilo kritikom zámeny?
Na prvom mieste kritizovali celý postup obce pri zámene, ktorá bola v modernej histórii asi najväčším nakladaním s majetkom obce.
Obrázok: Približná poloha pozemkov, ktoré do zámeny dala obec Lutila (červená farba) a Poľnohospodárska spoločnosť s.r.o. (zelená).
Kritici poukázali na to, že pri takomto postupe mohlo dôjsť k poškodeniu obce. Namietali, že podľa nich obec vymenila nevýhodne, teda zcelené pozemky uprostred katastra vhodné na rozvoj rôzneho druhu podnikania s pozemkami roztrúsenými po katastri, ktorých využitie je značne obmedzené, niektoré dokonca zaťažené ťarchami ako plynovod, elektrika, pri potoku, atď..(viď obrázok).
Nepáčil sa im odhad obecných pozemkov. Podľa znaleckého posudku Ing. Sviržovského, bola ocenená niekoľko hektárová plocha parcely 2202, kde boli v tom čase aj stavby farmy len na cca 11.000 euro. Namietali tiež, že nezohľadnili v cene existenciu množstva stromov – defakto lesa na obecných parceliach (parcela 2023, cca 200 dubov).
Obrázky z ľava: Pohľad z vrchu na farmu a les (zdroj: Google Maps), detail postavenej farmy a lesa.(Foto Ing. Hronský);
Kritike sa preto nevyhla ani skutočnosť, že ak by obec predávala podľa jednotkovej ceny obecného cenníka – minimálne za 10Euro/m2 mohla by cena pozemkov byť vo výške cca. 2 mil. Eur. Pozemky, ktoré obec zámenou dostala ale ani zďaleka takú cenu nemajú….
Téma sa neobišla ani bez narážok na možné prepojenie na tažbu bentonitu alebo údajné ložiská zlata v lokalite. Niektorí hovorili aj o možnom prepojení so schránkovou firmou na Cypre pod názvom: „WBA Holding Limited , sídliacou Theklas Lyssioti 9, Xanthi Court, 1st floor, Limassol 3030,Cyprus, s registračným číslom 242258“.
Prvé vyšetrovanie bolo odmietnuté
Trestné oznámenie na zámeny pozemkov individuálne podali Ing. Hronský, PhDr. Pročka, a opozičný poslanec Imriš, bezprostredne po jej schválení. Poukazovali na možnú značnú nevýhodu takejto zámeny. Vyšetrovanie krajskej kriminálky v Banskej Bystrici malo viacej otáznikov, napríklad nepredvolali všetkých podávateľov. Poverená vyšetrovateľka napriek komplexnosti problému, asi len na základe výpovedí starostu a poslancov – ktorí hlasovali za zámenu, konštatovala, že nedošlo k porušeniu zákona, pretože obec zámenou nadobudla o 10 ha viac pozemkov. Vyšetrovateľka sa ale asi nezaoberala dostatočne preverením toho, čo uvádza Zákon o obecnom zriadení
č. 369/1990 Z.z. § 8 (3):
“Majetok obce sa má zveľaďovať a zhodnocovať a vo svojej celkovej hodnote zásadne nezmenšený zachovať. ”
Teda povedané jednoducho, viacej pozemkov získaných zámenou automaticky ešte neznamená, že nedošlo k zníženiu hodnoty majetku obce, a to v prípade ak by bola značná rozdielnosť v cene pozemkov. (napr. stavebné, zalesnené verzus orná pôda a lúky)
Zasiahla Generálna prokuratúra SR
Potom ako vyšetrovateľka zamietala podnety, tak sa starosta a poslanci chceli s výsledkom pochváliť aj pred občanmi. Na júnovom zasadnutí OZ (28.6.2018) lutilskí poslanci na návrh starostu schválili uznesenie, kde berú na vedomie, že podnety z podozrenia zo spáchania trestného činu podané v súvislosti so zámenou pozemkov boli “odmietnuté”.
Škoda len, že zabudli svoje Uznesnie doplniť, že aj trestné oznámenie, ktoré oni sami odhlasovali v decembri na hlasného kritika zámeny PhDr. Pročku bolo tiež odmietnuté…. alebo, že by si radšej nepriznali hlúposť ktorú urobili, keď udali občana za jeho názor vo veci zámeny?
Uznesenie poslancov vo veci zámeny sa aj tak zdá byť veľmi predčasné a možno aj alibistické, pretože nedočkali na vybavenie odvolaní a dovolaní PhDr. Pročku a Ing. Hronského. Následne Generálna prokuratúra SR pre zjavné pochybenia v šetrení nariadila opätovné šetrenie vo veci a vyšetrovanie pokračuje.
(viď obrázky).
Odpoveď na otázku, či bola obec poškodená alebo nie, prípadne v akej hodnote, ešte nevieme a musíme si na ňu počkať, ale už teraz sa prihlásili občania, ktorí zvažujú hromadnú žalobu v tejto veci.
Obrázky: (hore) Budova Generálnej prokuratúry SR, (dole) list z GP 1 a 2 strana.
Súvisiace dokumenty:
list predsedu polovníckeho združenia D. Hronského obci Lutila vo veci zámeny pozemkov
stanovisko J. Pročku k zámene pozemkov
stanovisko D. Hronského k zámene pozemkov