Dňa 28.12.2023 sa včelári v Lutile stretli na výročitom 10. ročníku „Dní včelárstva“. Na podujatí sumarizovali svoju činnosť za uplynulé desaťročie. Témou tohotoročnej akcie okrem včelárenia bolo aj 30. výročie obnovenia Slovenskej štátnosti. Podujatie ukončili sv. omšou k úcte Sv. Ambróza – patróna včelárov.
Ako sme začínali…?
Dni včelárstva v Lutile založil Dr. Peter Imriš v roku 2013 v nadväznosti na hlbokú tradíciu včelárstva v obci. Cieľom týchto podujatí bolo hlavne prispieť k rozširovaniu včelárstva, ochrane životného prostredia a oživeniu úcty k Sv. Ambrózovi – patrónovi včelárov. Motiváciou bolo aj povzbudzovanie ku kresťanskému a slovenskému povedomiu našich občanov v zmysle Cyrilo-Metodského duchovného dedičstva a odkazu velikána našich dejín, ktorý pôsobil v neďalekom Svätom Kríži – Štefana Moysesa (Mojžiša). Za prvých 10 rokov sa podujatie rozrástlo a prinieslo mnoho užitočného. Podujatia sa uskutočnili najmä vďaka veľkej podpore miestneho kňaza, dôstojného pána Ing. Mgr. Michala Slašťana.
Liturgický sviatok sv. Ambróza pripadá na 7. decembra a aj preto sme prvé podujatie začali práve v tento deň. Prvú včelársku sv. omšu v roku 2013 odslúžil pán farár Mgr. Ladislav Zajac, ktorý mal skúsenosti so včelárskymi podujatiami vo svojej vtedajšej farnosti Senohrad.
Za ostatné roky tieto sv. omše viedol lutilský rodák a františkánsky páter Peter Baptista, OFM, (Ing. Ján Pružina). Počas prvého ročníka sme ocenili čestným uznaním 3. významných včelárov našej obce – pána Jozefa Gontku, Imricha Finku (in memoriam) a Vincenta Kováča [link]. O podujatí informovali aj mestské noviny v Svätom Kríži (Žiar nad Hronom) [link].
10 Rokov ubehlo ako voda
Pri desiatom výročí založenia včelárskej akcie v Lutile sme vyhodnocovali našu činnosť. Veľa predsavzatí sa nám podarilo naplniť a dokonca urobiť čo-to navyše. Podujatie každopádne napĺňalo svoje hlavné ciele o čom svedčí aj účasť nielen miestnych včelárov a sympatizantov včelárenia, ale aj cezpoľných. Dni včelárstva v Lutile sa stali neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života v obci a aj širšom okolí. Na podujatí sme privítali aj viacero čestných hostí z rôznych kútov Slovenska. Medzi nich patrili podpredseda Slovenského Zväzu Včelárov JUDr. Milan Sláviček, PhD., environmentalista Ing. Michal Kravčík, CSc, učiteľ včelárstva na Strednej odbornej škole pod Bánošom Ing. Ján Ryšavý, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Mgr. Marián Kotleba, Mgr. Andrej Jánoška – autor reliefu Sv. Ambróz., významný lutilský včelár pán Jozef Gontko.
Snažili sme sa každý rok vybrať pre podujatie aktuálne témy. Tu je zoznam tém ktorým sme sa venovali:
2013- Osobnosti Lutilského včelárenia
2014- 50 ročná – história včelárskej osady Jelšiny
2015- Sv. Ambróz a reliéf od majstra Andreja Jánošku
2016- Včely a životné prostredie, miestna ťažba bentonitu
2017- Vzdelávanie vo včelárstve
2018- 25 rokov Slovenska a moderného včelárstva
2019- Životné prostredie
2020- 530 výročie prvej písomnej zmienky obce
2021 – Životné prostredie
2022 – Životné prostredie
(pozn.: webstránka lutila.eu bola spustená až v roku 2016 od kedy sme začali informovať mimo iného aj o dňoch včleárstva na internete).
Z aktivít včelárov
Lutilskí včelári sa môžu pochváliť aj reliéfom sv. Ambróza, ktorý vyhotovil známy žiarsky rezbár Mgr. Andrej Jánoška. Tento reliéf bol pôvodne navrhnutý pre realizáciu kaplnky sv. Ambróza vo včelárskej osade Jelšiny (ktorá sa nachádza asi 2 km severne od obce Lutila). No keďže miestny urbariát nepovolil jej stavanie, zatiaľ je reliéf používaný len na podujatiach včelárov. Tento reliéf bol vyhotovený v roku 2015 a v tom istom roku ho aj posvätil páter Peter na dňoch včelárstva.
Lutilskí včelári aktívne rozvíjali od začiatku aj medzinárodnú spoluprácu. Na Slovensko pozvali a privítali významné delegácie včelárov z Fínska [link], Belgicka a Rumunska [link]. Včelári z Lutily sa zúčastnili viacerých podujatí na Slovensku ako napr. Celonárodnej včelárskej výstavy v Banskej Bystrici, Agrokomplexu v Nitre a Svetového dňa včiel v Londýne [link]. Taktiež navštívili hrob patróna včelárov sv. Ambróza v Miláne, kde osobne odovzdali miestnej farnosti printovú kópiu reliéfu Sv. Ambróza [link]. Peter Imriš sa zaoberá včelárstvom aj v zahraničí, kde od roku 2018 pôsobí. Na univerzite v Londýne založil spolu so študentmi včelnicu, za čo získal aj ocenenie za rozvoj životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja [link]. Imriš je aj členom Britského včelárskeho zväzu (BBKA) a Slovenského Zväzu včelárov. Dr. Imriš vyhral niekoľko súdnych sporov za životné prostredie v našej obci. Dva súdne spory s banským úradom o bentonit a jednu proti rozhodnutiu Okresného úradu – odbor starostlivosti o životné prostredie. Ťažba so svojimi negatívnymi dopadmi na životné prostredie sa tak aspoň dočasne podarila zastaviť [výber článkov a mediálnych výstupov: lutila.eu-článok, lutila.eu-článok ,lutila.eu-článok, lutila.eu-článok, lutila.eu-článok ,lutila.eu-článok, lutila.eu-článok, rádio-Regina-audio , TA3-video, TA3-video, RTVS-video, RTVS-video, lutilaoz-video, atď]. Veríme, že o ďalšej žalobe podanej proti Ministerstvu Životného prostredia SR (vo veci EIA na ťažbu bentonitu) súd rozhodne v dohľadnom čase. Naši včelári viackrát vystupovali aj v médiách….[výber mediálnych výstupov: Teleregina-video, rádio-Regina-audio, rádio-Regina-audio, teraz.sk, roľnícke-noviny,hlavné-spravy, rádio-Regina. atď].
Výročité podujatie 2023
Dni včelárstva v Lutile sa v roku 2023 uskutočnili medzi sviatkami 28.12.2023. Bohužiaľ, toho roku sme nedostali miestnosť v kultúrnom dome (s odôvodnením, že medzi sviatkami pracovníci dovolenkujú a nemal by nám kto otvoriť kultúrny dom), podujatie sme tak museli premiestniť do miestneho pohostinstva Borinka, kde nám ochotne poskytli miestnosť. Tam sa začalo podujatie o 14:30 spievaním štátnej hymny, ktorým sme si pripomenuli 30. výročie obnovenia Slovenskej štátnosti (1993-2023). Imriš poinformoval účastníkov aj o stretnutí s pánom Judr. Vladimírom Mečiarom v Bratislave, na ktorom mu osobne poďakoval za historickú odvahu a potrebné kroky vedúce k obnoveniu Slovenskej štátnosti. Následne odprezentoval tohtoročným účastníkom aktivity včelárov a históriu včelárskych podujatí za ostatných 10 rokov.
Prihovorili sa aj hostia. Pán Mgr. Andrej Jánoška sa pochvalne vyjadril k uvedenému podujatiu, ktorého sa viackrát osobne zúčastnil. Mgr. Jánoška vyzdvihol aktivity v oblasti včiel, ktoré považuje za veľmi cenné, a ocenil zahraničné aktivity a aj ojedinelé vlastenecké cítenie a patriotizmus organizátorov. Do diskusie sa zapojili všetci účastníci vrátane miestneho lutilského pána farára Ing. Mgr. Michala Slašťana a Pátra Petra Baptistu. Páter Peter zaspomínal na uplynulých 9 rokov, kedy rád prichádzal do Lutily práve na podujatie včelárov. Tiež vyzdvihol pracovitosť a múdrosť včiel, čo je inšpirujúce aj pre ľudí. Zároveň účastníkom pripomenul aj 800. výročie tradície betlehemov, ktorú založil sv František v roku 1223.
Poznamenávame, že na Vianoce v roku 1223 Sv. František z Assisi, zakladateľ rádu Františkánov, stvárnil prvý betlehem v talianskom mestečku Grečo (Greccio), aby si veriaci mohli viacej sprítomniť narodenie Božieho Syna. Uvedená udalosť sa tak ľuďom zapáčila, že veľmi rýchlo sa rozšírila do celého sveta. Táto tradícia prežila 800 rokov a dnes už patrí k neodmysliteľnej súčasti slávenia Vianoc na celom svete.
Vrámci diskusie sme sa dostali aj k ďalším témam životného prostredia (ťažby bentonitu, zlata, územného plánu obce) a ochrany pôdy obyvateľov obce pred agresívnymi podnikateľmi a špekulantami s pôdou.
Sv. Omša za včelárov
Svätú omšu celebroval Páter Peter Baptista, OFM (Ing. Ján Pružina) – františkánsky páter a rodák z Lutily spolu s miestnym pánom farárom vdp. Ing. Mgr. Michalom Slašťanom v kostole sv. Ladislava v Lutile o 17-tej hodine. Táto bola venovaná k úcte Sv. Ambróza, za zosnulých a žijúcich včelárov, a poďakovanie za 30 rokov Slovenskej štátnosti.
Páter Peter sa v kázni venoval tomu akou inšpiráciou sú práve včely pre duchovný život človeka. Vyzdvihol to, ako včely a celá príroda oslavujú Boha tím, že dodržujú prírodné zákony. Poukázal aj na to, že každá včela pozná svoje miesto, svoj úľ, svoju činnosť. Na druhej strane, človek najinteligentnejší tvor zeme, sa často zabúda vracať domov k Bohu, zabúda na Boha. Záverom Páter Peter povzbudil včelárov, aby zostali verný Bohu, ako tie včely, ktoré plnia Božiu vôľu prostredníctvom svojej neúnavnej každodennej práce.
Včelári počas sv. omše priniesli obetné dary: med a medovinu. Relief sv. Ambróza bol umiestený počas sv. omše pred oltárom.
Za ostatné roky je spoluorganizátorom tohto podujatia aj občianske združenie „Lutila O.Z.“ pod vedením Mgr. Slávky Pročkovej. Pri tejto príležitosti vyjadrujú včelári a „Lutila O.Z.“ vďaku všetkým, ktorí toto podujatie pomohli organizovať, ale aj tým, ktorí sa zúčastňovali a prispeli k jeho rozvoju.
Výber fotogragii:
Obrázky: Pozvánka, 2024 (skladačka)
Nižšie uvádzame niektoré články o Dňoch včelárstva a aktivitách včelárov na stránke www.lutila.eu , ktoré boli zverejnené po založení web-stránky od roku 2016.
https://www.lutila.eu/10-rocnik-dni-vcelarstva-v-lutile/
https://www.lutila.eu/dni-vcelarstva-v-lutile-2021/
https://www.lutila.eu/8-rocnik-dni-vcelarstva-v-lutile-poznacili-opatrenia-na-zamedzenie-sirenia-chripky/
https://www.lutila.eu/dni-vcelarstva-v-lutile-7-rocnik/
https://www.lutila.eu/lutilski-vcelari-si-uctili-svojho-patrona-v-milane/
https://www.lutila.eu/svetovy-den-vciel-v-londyne/
https://www.lutila.eu/vcelara-z-lutily-ocenili-na-londynskej-univerzite/
https://www.lutila.eu/symbol-lutilskych-vcelarov-v-parizi/
https://www.lutila.eu/lutilski-vcelari-si-pripomenuli-25-vyrocie-slovenskej-statnosti/
https://www.lutila.eu/pozvanka-na-dni-vcelarstva-v-lutile/
https://www.lutila.eu/lutilski-vcelari-privitali-kolegov-z-belgicka-a-rumunska/
https://www.lutila.eu/dni-vcelarstva-5-rocnik/
https://www.lutila.eu/lutilski-vcelari-privitali-finsku-delegaciu/
https://www.lutila.eu/slovenski-vcelari-bojuju-za-zdrave-vcely/
https://www.lutila.eu/dni-vcelarstva-2016-4-rocnik/
https://www.lutila.eu/vyznamne-osobnosti/
https://www.lutila.eu/prednaska-vodou-za-ozdravenie-klimy/
https://www.lutila.eu/dni-vcelarstva-v-lutile/
https://www.lutila.eu/lutilski-vcelari-cast-1-uvod/