V nedeľu 29. decembra 2019 sa uskutočnil 7. ročník Dní včelárstva. Lutilčania hodnotili uplynulý rok a aktivity včelárov. Na podujatí si tiež pripomenuli 100. výročie organizovaného včelárenia na Slovensku a zamerali sa aj na tému životného prostredia. Podujatie obohatili včelári z Oravy.
Bohoslužba
Stretnutie včelárov, tak ako každoročne, začalo sv. omšou v miestnom Lutilskom kostole, ktorá bola venovaná patrónovi včelárov sv. Ambrózovi. Liturgiu viedol františkánsky páter Peter Baptista, OFM (Ing. Ján Pružina) spolu s miestnym pánom farárom Mgr. Ing. Michalom Slašťanom. Páter Peter sa vo svojej kázni dotkol významu včiel pre ľudí, prírodu a duchovný život. Osobitne poukázal na niektoré vlastnosti včiel, ktoré by mohli byť príkladom aj pre duchovný život človeka. Vyzdvihol pracovitosť, obetavosť, komunikatívnosť, zodpovednosť, ale aj schopnosť tvoriť jedno spoločenstvo. Včelári sa zapojili do liturgie čítaním textov a prinesením obetných darov: medu, medoviny, a medovníka. Na organe bohoslužbu doprevádzal včelár Janko Imriš. Lutilský kostol sv. Ladislava zaplnili nielen včelári, ale aj veriaci a sympatizanti včelárenia z blízka i z ďaleka. Toho roku niektorí účastníci pricestovali až z Oravy; konkrétne včelárska rodina Ing. Františka Krivačku (Hruštín). Nechýbali ani členovia Občianskeho združenia ”Lutila O.Z.” a poslanec obecného zastupiteľstva v Lutile Slavomír Imriš, ktorý je tiež včelárom. Včelársku atmosféru dopĺňal drevený reliéf sv. Ambróza, ktorý pre miestnych včelárov zhotovil umelec pán Andrej Jánoška v roku 2015.
Včelári sumarizovali
Hlavný program podujatia pokračoval v miestnom kultúrnom dome. Najskôr sa zúčastneným prihovoril Peter Imriš, ktorý na úvod zhrnul uplynulých 6 ročníkov Dní včelárstva, a potom zosumarizoval aktivity včelárov za celý rok. Rok 2019 bol bohatý na udalosti. Lutilskí včelári mali česť reprezentovať Slovenské včelárstvo na Medzinárodnom dni včiel (World bee day) v Londýne, ktorý sa uskutočnil v máji 2019. Ďalší medzinárodný úspech si pripísali lutilskí včelári, získaním ocenenia v oblasti trvalo udržateľného rozvoja za založenie a rozvoj univerzitnej včelnice v Londýne. Zahraničné aktivity doplnili návštevou hrobu patróna včelárov sv. Ambróza v Miláne, koncom júna 2019. Koniec roka patril úspechu na Slovensku, kedy nielen včelári ale aj obyvatelia susedných obcí sa potešili rozhodnutiu, krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý vyhovel žalobe včelára Petra Imriša voči Banskému úradu, vo veci povrchovej ťažby bentonitu v miestnych lesoch. Tento úspech považovali miestni včelári za tak významný, že tohtoročné dni včelárstva v Lutile venovali okrem včiel aj životnému prostrediu.
O týchto aktivitách sme priebežne informovali na našich stránkach:
https://www.lutila.eu/lutilsky-vcelar-zaklada-vcelnicu-na-londynskej-univerzite/
https://www.lutila.eu/svetovy-den-vciel-v-londyne/
https://www.lutila.eu/lutilski-vcelari-si-uctili-svojho-patrona-v-milane/
https://www.lutila.eu/vcelara-z-lutily-ocenili-na-londynskej-univerzite/
https://www.lutila.eu/vcelar-z-lutily-vyhral-sud-s-banskym-uradom-v-kauze-bentonitu/
Diskutovalo sa nielen o včelách ale aj životnom prostredí
Prítomným sa prihovoril hovorca občianskeho združenia ”Lutila O.Z.” PhDr. Mgr. Ján Pročka. Ten rozvinul tému podujatia – životné prostredie. Poukázal na 2 základné výzvy pred ktorými stojí v súčasnosti obec Lutila. V prvom rade ide o povrchovú ťažbu bentonitu v miestnych lesoch a tiež o plány na budovanie protipovodňových opatrení. V oboch prípadoch skritizoval postoje súčasného vedenia obce, ktoré podľa neho, pri týchto zámeroch nechráni dostatočne záujem občanov a tiež životného prostredia. (Celá prednáška sa dá pozrieť z videozáznamu – link na video).
Prítomným sa prihovorili aj včelári z Oravskej obce Hruštín. Pán Ing. Krivačka sa poďakoval za pozvanie, v rámci diskusie odprezentoval niektoré moderné metódy včelárenia, ale aj ekologické liečenia včiel proti klieštikovi. Prítomným včelárom podaroval na upomienku malé darčeky a knihu histórie včelárenia na Orave (v Poľskom aj Slovenskom jazyku), a pre deti omaľovanky s témou včiel.
Záverom lutilskí včelári odovzdali vzácnym hosťom printovú kópiu sv. Ambróza. Na záver príhovorov všetkých pobavil pán Peter Sedliak svojím humoristickým programom a vtipnými príbehmi o včelách.
Výročia
Na podujatí si pripomenuli aj významné 100. výročie organizovaného včelárenia na Slovensku. 70-tku lutilského včelára Janka Imriša, ale aj 100. výročie od úmrtia významného Slovenského národovca a spisovateľa Jána Kršáka, ktorý v Lutile pôsobil a je aj pochovaný. Včelári ešte dlho po skončení programu diskutovali a hodnotili uplynuli rok pri čaji a medovníku. Včelárov potešila aj tá skutočnosť, že sa ich rady rozširujú. V roku 2019 začal včeláriť pán Ing. Pavel Maruška, ďalší mladí záujemcovia sa prišli priamo na podujatie informovať, ako by mohli začať včeláriť.
Obrázky: Náhrobný kríž Ján Kršák, cintorín Lutila. (Foto: Imriš, 2019)
(Titulný obrázok Ing. Pavel Maruška)