Dni včelárstva sa uskutočňujú v obci Lutila každoročne na začiatku decembra na sviatok sv. Ambróza – patróna včelárov. Za hlavnú tému tohtoročného podujatia sme zvolili životné prostredie. K výberu tejto témy bezpochyby prispel záujem nielen včelárov, ale aj verejnosti – v súvislosti s plánovaným rozširovaním ťažby bentonitu v lese nad obcou.
Prednáška – “Vodou za ozdravenie klímy“.
Na pozvanie lutilských včelárov a Občianskeho združenia “Lutila O.Z.“ prišiel do Lutily dňa 8. decembra 2016 Ing. Michal Kravčík, Csc. so svojou prednáškou “Vodou za ozdravenie klímy“.
Prednáška je aj súčasťou celoslovenskej kampane Michala Kravčíka “TAM KDE SPADNE“, ktorá má za cieľ robiť osvetu o vode a nabádať dobrých ľudí, aby rozumným spôsobom zadržiavali vodu v krajine. Úvodné slovo predniesli Peter Imriš – včelár a Mgr. Slávka Pročková – zástupca “Lutila O.Z.“
Jedno z hlavných posolstiev prednášky je potreba zadržiavania dažďovej vody v mieste dopadu. Kravčík v rámci prednášky poukázal na význam vody a jej kolobehu v prírode ako termoregulátora. V dôsledku ľudskej činnosti, ako napr. odlesňovanie, urbanizácia, odkanalizovanie a podobne, sa nedostatočne zadržuje voda v mieste dopadu, čo má negatívne vplýva aj na klímu. Záverom zazneli konkrétne spôsoby na ozdravovanie klímy. Po prednáške nasledovala diskusia zúčastnených s lektorom na rôzne témy až do neskorých večerných hodín. Diskusia sa nevyhla miestnym environmentálnym témam, ktoré súvisia s ťažbou bentonitu.
Celá prednáška je sprístupnená na: https://www.youtube.com/watch?v=7ZcnyR4TIok
Michal Kravčík osobne prešiel obec Lutila, celý jej chotár a bol sa pozrieť aj na súčasnú úroveň odlesnenia a povrchové lomy v Lutilskom katastri.
Michal Kravčík bol v toku 1999 odmenený Goldmanovou enviromentálnou cenou (www.goldmanprize.org), ktorá sa pokladá za synonynum pre Nobelovu cenu v životnom prostredí. Zároveň i v rámci ďalších podporných programov získal pre MVO Ľudia a voda viaceré významné ocenenia, ku ktorým mu osobne blahoželali americký prezident, britský premiér a ďalší. V súčasnosti pracuje v rámci projektu Dedina 3. tisícročia i na rozvojových projektoch občianskej demokracie v znevýhodnených oblastiach Slovenska.
Zdroj: http://www.bardejovizie.sk/michal-krav269iacutek.html
Duchovný program
Včelárske dni sme ukončili v nedeľu 11. decembra 2016 slávnostnou liturgiou venovanou sv. Ambrózovi v miestnom farskom kostole. Túto sv. omšu popri miestnom p. farárovi – Ing. Mgr. Michalovi Slašťanovi
celebroval aj františkán – páter Peter Baptista, OFM /Ing. Ján Pružina/, ktorý má svoje korene v obci Lutila a každoročne sa týchto slávností zúčastňuje. Páter Peter vo svojej kázni mimo iného pripomenul aj význam včiel, zdravého životného prostredia a tiež duchovného života pre človeka. poukázal aj na to, že včely môžu byť pre nás vzorom pracovitosti, usilovnosti a vzájomnej komunikácie.
Včelárske slávnosti v Lutile patria k ojedinelým akciám tohto typu v širšom okolí. Tohto ročníku sa zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Mgr. Marian Kotleba. Po sv. omši nasledovalo posedenie včelárov a sympatizantov tohto sladkého remesla v miestnom kultúrnom dome pri čaji a medovníku.
Verím, že aj tohoročné včelárske podujatie prispelo k oživeniu tradícií našich predkov, k diskusií o životnom prostredí, ale aj k duchovnej príprave na vianočné sviatky. Stará skúsenosť nám hovorí, že len také prostredie je vhodné pre človeka – kde sa darí včelám. Preto verím, že nám nikdy nebude chýbať na stole lutilský med – nielen ako symbol Vianoc, ale hlavne – ako dôkaz zdravého životného prostredia v našom regióne. Za včelárov prajem všetkým nám zdravé a kvalitné životné prostredie a požehnané Vianoce.
Peter Imriš – včelár
One Comment