Mnohí Lutilčania majú ešte v živej pamäti pozemkové úpravy z roku 2014, ktoré spôsobili veľké emócie. Veľká časť verejnosti vtedy namietala to, že všetká významná investičná pôda v katastri skončila po komasácii v rukách pár “vyvolených“ jednotlivcov. Niet divu, že v takejto atmosfére „niekto“ potreboval, čo najviac utajiť pred verejnosťou vtedy pripravovaný Územný Plán (ÚP).
1. Pozemkové úpravy a boj verejnosti proti “mafiánskemu“ územnému plánu, 2014-16.
Tento strach z verejnosti zašiel až tak ďaleko, že k návrhu územného plánu sa dokonca nemohol ľahko dostať ani predseda obecnej stavebnej komisie (ktorý bol z radov opozície). Informácie ale na verejnosť predsa len “presiakli“ a vedenie obce bolo nútené na jeseň 2015, pod tlakom masívnej petície 40% občanov, vyhlásiť referendum o územnom pláne. Vedenie obce tu ale v plnej nahote odhalilo svoj postoj nepripustiť žiaden vplyv občanov na ÚP. Starosta a „jeho“ poslanci účasť na referende nielenže odignorovali, dokonca “navádzali“ občanov na neúčasť v letáku, ktorý bol rozdaný v obci. Mnoho ľudí sa preto zľaklo, že by sa im mohli mstiť, a tak hlasovať neprišli. Bohužiaľ, tento krok im vyšiel a znížením účasti na referende pod 50% sa podarilo zneplatniť referendum a “zahasiť“ vzburu verejnosti proti ich zámerom. No aj napriek tomu si hneď nedovolili schvaľovať územný plán, tlak verejnosti bol ešte stále silný. Z odstupom času ale ich ďalší postup vyznieva ako prejav totálneho, zúfalého strachu pred verejnosťou. Najskôr sa zamerali na obmedzovanie vplyvu verejnosti na ich rozhodovanie. Zmenili rokovací poriadok tak, aby sa občania nemohli vyjadrovať k prejedávaným bodom, tiež prijali VZN o referende, a tak nemohli byť ľahko odvolaní (keďže sa v tom čase zbierala petícia za odvolanie starostu, ktorá mala už 450 podpisov), ale tiež zrušili nahrávanie video záznamov z rokovaní zastupiteľstva, a tak neexistuje autentický záznam len zápisnica, ktorá je často manipulovaná. Keď bol hlas verejnosti “totálne“ umlčaný a ich pozícia zabezpečená, aj tak asi cítili strach z možnej prítomnosti verejnosti. O územnom pláne rozhodovali až 20.06.2016 a to ešte mimo kultúrneho domu na výjazdovom rokovaní v materskej škôlke, kde sa predtým zasadnutie ešte nikdy nekonalo. Čo potrebovali zakrývať pred verejnosťou, prečo sa báli verejnej diskusii a skrývali sa ako “POTKANY“?
2. Zásadné doplnky k územnému plánu počas núdzového stavu, 2020
Na jeseň roku 2020, po 4 rokoch od schválenia územného plánu, vedenie obce chce schvaľovať doplnky. Žeby doznali pripomienky ľudí z referenda, alebo si zmeny vyžadujú tí istí jednotlivci, pre ktorých bol celý ÚP na prvom mieste “ukutý“? Asi skôr bude platiť to druhé, keď očividne „mocipánom” v Lutile aj teraz opätovne vadí verejná diskusia a hlas verejnosti pri rozhodovaní o tak závažnom strategickom dokumente – ako je územný plán. Strach z toho, že by obyvatelia mohli narušiť ich plány je asi tak veľký, že vedenie obce sa doslova neštíti zneužiť ani núdzový stav v republike, aby si schválili “svoje“ zmeny v územnom pláne, bez vplyvu verejnosti. Hoci tieto boli vypracované ešte v máji 2020 starosta obce nechal zverejniť zmeny a doplnky k ÚP občanom na pripomienkovanie až od 20.11.2020, práve teraz, keď je na Slovensku od 1.10.2020 vyhlásený núdzový stav, zákaz vychádzania a nedá sa o veci otvorene diskutovať, nedajú sa zbierať petície, ani robiť protesty. Obecný úrad je zatvorený, kde teda majú občania prísť po informácie?
3. Kto získa a kto prerobí?…pozrime sa bližšie…
Odpoveď prečo má niekto toľko strachu z verejnosti možno nájdeme, ak sa zamyslíme nad navrhovanými zmenami.
“Podnikateľ“
Zmeny a doplnky sa dotýkajú napr. “jedného“ podnikateľa, ktorému sa darí, na rozdiel od bežného Lutilčana, získať súhlas starostu a poslancov, skoro na všetko čo chce. Znova sa plánuje ďalšia výstavba v chotári neďaleko kravína. Aj napriek tomu, že celé vedenie obce dobre vie, že už 3- roky prebieha na krajskej kriminálke v Banskej Bystrici trestné vyšetrovanie starostu a poslancov za to, ako vymenili obecné pozemky pod kravínom v roku 2017. Informuje starosta občanov Lutily o tom, koľkokrát bol na polícii vypovedať v tejto kauze a iných kauzách? 50,60 alebo možno 100-krát? Občania chcú konečne poznať pravdu! Nejde náhodou schválením doplnkov aj o legitimáciu stavieb, ktoré povolila obec možno v rozpore s územným plánom a platnými zmluvami? Zrejme, asi len pre potreby ľudí okolo “podnikateľa“, sa navrhuje ďalšia výstavba domov na Novej ulici, smerom do druhého “Blatišta“, kde sa v minulosti vylieval potok a tiež do kopca, ktorý sa v nedávnej minulosti zosunul. Dokedy sa bude Lutila predlžovať v Blatištiach, pokiaľ nepríde do Slaskej? Je priorita rozvoj obce, alebo vytĺcť čo najviac peňazí z predaja pozemkov? Spĺňa Nová ulica vôbec všetky normy na to, aby tam mohla byť taká masívna výstavba? Poldre Letisko Kravín Nová ulica Priemyselná zóna Výstavba RD
Ako ďalší príklad uvádzame, že nová výstavba zdola obce, pri „Kozovom“ jarku, nepočíta s výstavbou cesty tam, kde majú pozemky starí Lutilskí gazdovia a ich potomkovia ale len tam, kde majú pozemky osoby od „podnikateľa“. Ale zdá sa, že poškodené nie sú len staré lutilské gazdovské rodiny. Totiž ÚP zrazu plánuje výstavbu aj na bývalých farských pozemkoch za bytovkami (Slobodné), o ktoré prišla miestna farnosť počas komasácie v roku 2014, vtedy bol z toho veľký škandál. Kto teda príde k obrovským ziskom za predaj stavebných pozemkov teraz, žeby opäť jeden “podnikateľ“? Občania sa ale pýtajú, prečo vedenie obce nenavrhlo stavať v tejto lokalite, keď bola vlastníkom pozemkov ešte miestna farnosť? Alebo vedeniu obce je milšie to, aby zisky išli niekde inde ako do miestnej farnosti? Tieto procesy manipulácie zo strategickými pozemkami na stavanie nevyznievajú ako náhoda, keď si prepočítame, že sa zvýši ich cena, schválením ÚP a doplnkov k ÚP, odhadom možno 100 krát, z 0.2 centov na 20 euro za m2 a možno viac. Napríklad pri jednom hektári činí rozdiel cca 200 tisíc Euro… Nuž, keď budú potrebné peniaze na opravu kostola, na misie atď, majú si veriaci ísť pýtať peniaze na obecný úrad, k starostovi a poslancom, k „podnikateľovi“, alebo lepšie hneď na lampáreň? Že by to Lutilčania tolerovali len preto, že starosta v nedeľu predčítava v kostole? No, to by bolo asi draho “zaplatené“ čítanie. Chce teda vedenie obce takto jednoducho prostredníkom ÚP defakto odovzdať monopol na výstavbu “jednému“ podnikateľovi???
„Továrnik”
Ďalší rozvoj sa v návrhu zmien ÚP plánuje na letisku, kde boli doslova “okradnuté“ mnohé staré Lutilské rodiny počas komasácie o lukratívnu pôdu priamo pod leteckou dráhou. Napriek tomu sa nezľakli ani pána „továrnika“ Milana V., a vec zažalovali v roku 2018. Len pred nedávnom v polovici roka 2020 rozhodol Najvyšší Súd SR o tom, že námietka pôvodných vlastníkov pôdy pod letiskom bola zákonná a vec sa vracia na ďalšie prejednanie Krajskému súdu. No vedenie obce to asi netrápi a „veselo“ povoľuje ďalšiu výstavbu na letisku a ignoruje do neba volajúcu nespravodlivosť, ktorá sa stala majiteľom pôdy a ktorí stále bojujú za svoje práva. Ak má byť rozvoj na letisku postavený na okradnutí pôvodných majiteľov pozemkov (čo mohlo byť odhadom až niekoľko miliónov) no tak to sme sa z 50-tych rokov, keď znárodňovali komunisti, veľa nepoučili. Ľahko sa investuje, keď “niekto“ nemusel si pôdu pod letiskom draho kúpiť, ale dostal ju doslova zadarmo v pozemkovej úprave. Krádež je vždy len krádež, či za komunizmu, alebo za demokracie.
„Ťažiari“
ÚP ďalej posúva poldre z oblasti Jelšín do Žarného brodu. Táto protipovodňová ochrana je ale menej efektívna, zníži prietok povodne asi len o 8%, navyše predstavuje veľkú záťaž pre životné prostredie (môže byť zničených až niekoľko tisíc stromov, ohrozený blízky vodný zdroj, atď). Je otázne, že keď je tak málo efektívna, prečo menia jej lokalitu? Nejde náhodou o predprípravu na sedimentačné nádrže na bentonit pre rozširujúcu sa ťažbu v danej oblasti, alebo nebodaj o práčku na EU-fondy? Zdá sa, že územný plán obce má ťažbu bentonitu skôr podporiť, ako ju obmedziť. Navrhuje sa aj priemyselný park smerom na Kupču zväčša na súkromných pozemkoch, prečo nie na obecných? Kde sa podeli obecné pozemky, ktoré nahromadili Lutilskí richtári po stáročia? A bude sa tam sušiť bentonit? Ak áno, kto o tom rozhodol? Pripomíname, občanom, že pred nedávnom, miestny včelár Peter Imriš vyhral súd s banským úradom o ťažbu bentonitu ložisku Lutila I. (asi 1.7 km od obce) no starosta obce sa na súde ani neukázal, aby obhajoval práva občanov. Žeby v tom čase pripravoval tento ÚP?
Podľa laických odhadov územný plán môže pár jednotlivcom priniesť zisky v hodnote desiatok a možno až stoviek miliónov…ale na koho úkor? Nie náhodou aj na Váš? Asi už je každému jasné, prečo sa zasa všetko robí “potajme“ a minimalizuje sa vplyv verejnosti.
4. Aké je z toho ponaučenie?
Ak by osoby, ktoré nadobudli pozemky počas komasácie boli presvedčené o tom, že bolo všetko v poriadku a zákonne, asi by nebol problém s verejnou diskusiou o rozvoji obce. Ukazuje sa ale, že od samého začiatku si pár ľudí spravilo z obci doslova “dojnú kravu“, kde premenili lacné pozemky za drahé parcele na úkor mnohých obyčajných ľudí. Tento zisk, ktorý sa počíta v miliónoch, ale asi nie je výsledkom poctivej práce a šikovnosti, ako by sme si mohli myslieť. Nemohlo potom ísť skôr o o podvody, machinácie, korupciu? Je zrejme, že verejná diskusia o rozvoji obce a ÚP by mohla tieto procesy odhaliť, pomenovať a dokonca zastaviť. A na ktorú stranu sa pridalo vedenie obce? Ich konanie hovorí samo za seba, keď sa občanom stavajú “chrbtom“. Majú z tohto biznisu snáď podiel? Ľudia v obci pochopili, že teraz nemôžu byť ticho, pretože ak sa stane krádež a korupcia “vyvolencov“ spoločenskou normou, tak jedného dňa okradnú aj ich samotných. Pýtajú sa, komu chcú “odovzdať“ našu obec a jej chotár? Mnohí tí, ktorí v posledných voľbách dali hlas Pružinovi, dnes už ľutujú a búria sa aj ľudia z jeho najbližšieho okolia. Ľudia sa prestávajú báť starostu, podnikateľa, či továrnika. Vedenie obce, ktoré potrebuje občanov len pred voľbami a potom ich 4 roky nepotrebuje…komu je potrebné? Na základe posledných udalostí v obci vznikla iniciatíva starých gazdovských rodín v spolupráci s novousadlíkmi proti „ovládnutiu“ obce niekoľkými jednotlivcami. Cieľom iniciatívy je spojiť sily, zastaviť tieto procesy a podporiť v obci vznik takého vedenia obce, ktoré nebude zvýhodňovať pár jednotlivcov voči väčšine, nebude obec neprimerane zadlžovať, nebude podporovať neprimerané rozširovanie ťažby a nebude odstraňovať demokratické princípy….atď. Už roky je naše heslo Transparentnosť-Hospodárnosť-Zákonnosť pre dobro všetkých občanov Lutily.
5. Ako môžem prispieť?
Vieme, že mnohí občania sú veľmi nahnevaní a odhodlaní sa aj postaviť na odpor vedeniu obce, pretože im znehodnocujú dedičstvo po svojich predkoch. Prosíme, ale aby občania prejavili svoj nesúhlas pokojne, zákonne a v zmysle ústavy. V tejto chvíli môže každý poslať doporučenou poštou na obecný úrad svoje pripomienky do 20.11.2020 a ukázať zlu, že ho vieme poraziť pokojne a civilizovane. Ale nezabudnite poukázať na skutočnosť, že vaše právo zoznámiť sa so zmenami bolo obmedzené núdzovým stavom. Prikladáme Vám vzor, ktorý môžete použiť a pripísať aj svoje pripomienky, prípadne kontaktuje naše združenie, a pomôžeme Vám.
O dianí v Lutile sa už pomaly rozpráva skoro na celom Slovensku. Veľa ľudí už odsúdilo, čo sa tu deje. Nebojme sa, pretože nie sme už v tomto boji za spravodlivosť, osamotení!